Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. novembra 2022

SPP bude predávať elektrinu pre domácnosti dodávateľom za 67,3 eur/MWhRezort má tiež vytvoriť kompenzačný mechanizmus pre zabezpečenie povinností vo všeobecnom hospodárskom záujme.Zdieľať
SPP bude predávať elektrinu pre domácnosti dodávateľom za 67,3 eur/MWh

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) bude predávať silovú elektrinu určenú pre domácnosti dodávateľom za 67,32 eura za megawatthodinu (MWh). Vyplýva to z návrhu na schválenie všeobecného hospodárskeho záujmu na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny pre domácnosti v Slovenskej republike – fáza II, ktorý v stredu odobrila vláda.


Cena silovej elektriny vyplýva zo zmluvy so Slovenskými elektrárňami, ktoré budú SPP dodávať elektrinu za cenu 61,2 eura/MWh zvýšenú o koeficient Kt v zmysle vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý je stanovený na 10 %.

Minister hospodárstva Karel Hirman má podľa uznesenia vlády uložiť SPP, aby dohodnutý objem elektriny vo výške 5,79 terawatthodiny (TWh) zvýšený o ďalších 0,03 TWh za každý kalendárny mesiac roka 2023 nasledujúci po mesiaci, v ktorom dôjde k spusteniu do prevádzky tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce, rozdelil podľa podielu jednotlivých dodávateľov na trhu.

SPP má zároveň uzavrieť s dodávateľmi zmluvné vzťahy na dodávku elektriny a zabezpečiť povinnosti dodávateľa poslednej inštancie pre domácnosti, pokiaľ niektorý z dodávateľov skončí v budúcom roku svoju činnosť. Rezort má tiež vytvoriť kompenzačný mechanizmus pre zabezpečenie povinností vo všeobecnom hospodárskom záujme, ktorý zahŕňa stanovenie parametrov na výpočet náhrady, kontrolu a prehodnocovanie náhrady a opatrenia na predchádzanie vzniku nadmernej náhrady.

Hirman po rokovaní vlády priblížil, že schválený materiál neobsahuje konečnú cenu elektriny pre domácnosti. "Stále sa bavíme o silovej elektrine. To je cena, ktorá odchádza od SPP," upozornil Hirman. Konečná cena bude obsahovať okrem iného aj poplatky za transformáciu rovnomerných dodávok podľa odberového diagramu, pribudnú tiež prenosové a distribučné poplatky a napríklad aj tarifa za prevádzku systému, z ktorej sa dotuje ťažba uhlia či obnoviteľné zdroje energie.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusi nechali v oslobodenej časti Chersonskej oblasti množstvo zbraní a techniky
<< predchádzajúci článok
Bratislavský hrad nasvietia a na fasáde budú premietať projekciu k 33. výročiu Nežnej revolúcie