Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. apríla 2010

SPP má ovládnuť SPP Bohemia



Výlučným vlastníkom SPP Bohemia sa má stať Slovenský plynárenský priemysel. Spoločnosť získala koncom marca tohto roku súhlas Protimonopolného úradu SR na nadobudnutie akcií SPP ...



Zdieľať
spp logo Foto: SPP

BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) - Výlučným vlastníkom SPP Bohemia sa má stať Slovenský plynárenský priemysel. Spoločnosť získala koncom marca tohto roku súhlas Protimonopolného úradu SR na nadobudnutie akcií SPP Bohemia od spoločnosti Europgas. Tá v súčasnosti vlastní v SPP Bohemia 50-percentný podiel. Slovenský plynárenský priemysel by sa mal na oplátku v prospech Europgasu vzdať akcií v Moravských naftových dolech, a.s., kde v súčasnosti SPP Bohemia vlastní 51,82 % akcií.

Súčasťou celej viacstrannej transakcie, na ktorej sa dohodli SPP, E.ON Ruhrgas a KKCG SE českého podnikateľa Karola Komárka, ako vlastníci zúčastnených firiem, má byť aj nadobudnutie podzemnej časti zásobníka zemného plynu v českých Dolních Bojanovicích od Moravských naftových dolů spoločnosťou SPP Bohemia, ktorá doteraz v zásobníku ovládala len nadzemné časti. V konečnom dôsledku by sa však na využívaní podzemného zásobníka v Dolních Bojanovicích nič zásadné meniť nemalo. Už v súčasnosti ho totiž využíva na základe dlhodobého kontraktu do roku 2029 výlučne spoločnosť SPP-Distribúcia na vyvažovanie plynárenskej distribučnej siete na území Slovenskej republiky.

Ako sa uvádza v rozhodnutí Protimonopolného úradu SR, hlavným dôvodom tejto koncentrácie tak má byť efektívnejšie prevádzkovanie existujúcej plynárenskej distribučnej siete na Slovensku, ktoré pre svoju prevádzku dlhodobo využívajú zásobník v Dolních Bojanovicích. Kapacita tohto zásobníka pritom predstavuje 576 mil. metrov kubických zemného plynu.

"Uvedená koncentrácia umožní flexibilnejšiu prevádzku podzemného zásobníka zemného plynu, najmä z hľadiska jeho údržby a zvyšovania efektívnosti a technických parametrov zariadení používaných na prevádzku tohto zásobníka. Uvedené bude mať priame dopady na prevádzku distribučnej siete na Slovensku, čím sa zabezpečí plynulosť dodávok plynu na území Slovenskej republiky," píše sa v rozhodnutí úradu.

Slovenský protimonopolný úrad posudzoval len nadobudnutie akcií SPP Bohemia Slovenským plynárenským priemyslom. Tento obchod je však podmienený radom ďalších transakcií, na ktoré sa posudzovanie Protimonopolného úradu SR nevzťahuje, pretože predmetné firmy na Slovensku nepôsobia.

Predpokladom tak je, že E.ON Ruhrgas predá skupine KKCG svoje akcie Europgasu, Europgas získa od SPP Bohemia akcie v Moravských naftových dolech a napokon SPP Bohemia získa od MND GS, ktorá je dcérskou spoločnosťou Moravských naftových dolů, podzemnú časť zásobníka zemného plynu v Dolních Bojanovicích. SPP, E.ON Ruhrgas a Komárkova KKCG sa na týchto transakciách dohodli podpísaním memoranda už v júni minulého roku. "Uvedené transakcie sú vzájomne podmienené a budú realizované ako celok k jednému časovému okamihu," uvádza sa v správe protimonopolného úradu.

Majetkové účasti SPP, E.ON Ruhrgasu a KKCG v Moravských naftových dolech, SPP Bohemia, ale aj v Europgasu boli pritom niekoľko rokov dôvodom sporov všetkých zúčastnených strán. Slovenský plynárenský priemysel v minulosti obviňoval Komárkovu KKCG, že chce rôznymi protiprávnymi krokmi previesť majetok Moravských naftových dolů, kde SPP s E.ON Ruhgrasom vlastnili väčšinu, na dcérske spoločnosti a dosiahnuť tak úplnú kontrolu nad majetkom dolov.

KKCG však tieto obvinenia zo strany Slovenského plynárenského priemyslu odmietala a tvrdila, že je to iba snaha poškodiť dobré meno spoločnosti a vytvárať mediálny nátlak. KKCG tiež tvrdila, že práve SPP a E.ON Ruhrgas sa od roku 2006 pokúšali poškodiť akcionárske práva skupiny KKCG.

Vzťahy medzi KKCG na jednej strane a SPP s E.ON Ruhrgasom na druhej strane, boli už tak dlhšiu dobu vyhrotené a viedli k niekoľkým súdnym sporom a arbitrážam. Znepriatelené strany o rozdelení spoločných podnikov už v minulých rokoch rokovali. Podobne podľa súčasného modelu KKCG malo získať aktivity v oblasti ťažby ropy a plynu, a zahraniční akcionári mali dostať podiely SPP Bohemie v plynárenských firmách spolu so zásobníkmi plynu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Voľby 2010: SaS, SMK a Most-Híd by sa do parlamentu nedostali
<< predchádzajúci článok
Prehľad situácie v leteckej doprave