Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. februára 2014

SPPK: Treba pripraviť zákon, ktorý zabráni špekulatívnym prevodom pôdy



Zákon, ktorý by mal riešiť nadobúdanie vlastníctva poľnohospodárskej pôdy, pripravuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 28. februára (TASR) - Zákon, ktorý by mal riešiť nadobúdanie vlastníctva poľnohospodárskej pôdy, pripravuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.


"Vlani predložený návrh vyvolal množstvo pripomienok v medzirezortnom pripomienkovom konaní a nevieme, kedy bude predložená upravená verzia. Preto ani nedokážeme odhadnúť, kedy môže pripravovaná právna norma reálne nadobudnúť účinnosť," uviedol pre TASR tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

SPPK podľa neho pôvodne, teda ešte vlani, požadovala, aby zákon začal platiť čo najskôr, ale napokon odstúpila od tejto požiadavky. "Podľa nášho názoru je potrebné pripraviť kvalitnú a pre laickú i odbornú verejnosť akceptovateľnú právnu normu, ktorá zabráni špekulatívnym prevodom poľnohospodárskej pôdy, ale aj jej úbytkom v dôsledku rôznych developérskych aktivít," zdôraznil.

"Poľnohospodárska pôda predstavuje naše národné bohatstvo, hoci ju takto oficiálne nemáme zadefinovanú. Napriek tomu je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa neznižovala jej výmera a aby na nej zbytočne nevyrastali stavby, ktoré môžu stáť na iných pozemkoch," podčiarkol.

Termín účinnosti zákona je otvorený

Termín účinnosti nového zákona je podľa Nemca teda otvorený, ale či to bude už v máji 2014, to je v tejto chvíli otázne. "Pôvodne ho ako hraničný určilo rezortné ministerstvo (MPRV, pozn. TASR), pretože od mája 2014 prestane platiť súčasná právna úprava brániaca predaju poľnohospodárskej pôdy cudzincom," poznamenal.

Tá je podľa hovorcu SPPK však aj tak nedostatočná a nebráni zahraničným osobám v prístupe k nej, čo je napokon z praxe zrejmé. Keďže neexistuje presná štatistika o tom, koľko pôdy u nás cudzinci vlastnia, objavujú sa viaceré odhady, ktoré sa však dosť rozchádzajú, pričom najčastejšie sa pohybujú v intervale od 40.000 do 200.000 hektárov. "Situáciu komplikuje skutočnosť, že cudzie osoby nemusia vždy vystupovať v úlohe priamych vlastníkov, ale môžu pozemky ovládať aj sprostredkovane," konštatoval.

"Podľa nášho názoru by nový režim predaja poľnohospodárskej pôdy, ktorý má zaviesť pripravovaný zákon, nemal robiť rozdiely podľa veľkosti. Pokiaľ však z administratívnych dôvodov je potrebné zaviesť minimálnu výmeru, na ktorú sa bude vzťahovať, mala by byť čo najnižšia. Vo vlani prezentovanom rezortnom návrhu určený limit 2000 m2 bol príliš vysoký, preto sme presadzovali jeho zníženie. Uvidíme, aká bude nová podoba návrhu zákona aj v tomto smere, potom k nej zaujmeme stanovisko," povedal.

Jasné pravidlá

"Myslíme si, že ak budú dobre a transparentne nastavené pravidlá, neskomplikuje to malým vlastníkom predaj ich pozemkov. Preto napríklad ani neodporúčame, aby zákon priamo alebo nepriamo vplýval na ceny predajov, napríklad tým, že štátny orgán bude zverejňovať "miestne obvyklé ceny" pôdy a na ne viazať postupnosť niektorých krokov. Štát má stanoviť základné podmienky, ktorých splnenie je nevyhnutným predpokladom nadobudnutia vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov. Ceny by však mal ponechať výhradne na účastníkov trhu a na dohodu medzi kupujúcimi a predávajúcimi," spresnil tlačový hovorca SPPK.

Pripomenul, že podľa vlani prezentovaného návrhu by pri nákupoch pôdy mali byť uprednostnení tí poľnohospodári, ktorí hospodária na pôde aspoň tri roky v obci, v ktorej chce vlastník pozemok predať. V druhom kroku by prišli na rad roľníci zo susednej obce a v treťom z celého územia Slovenska. Keby sa ani medzi nimi nenašiel žiadny záujemca, až potom, teda v poslednom, štvrtom kroku, môže poľnohospodársku pôdu kúpiť ktorýkoľvek iný záujemca. "Nevieme však, či tento postup zostane zachovaný aj v novom návrhu zákona alebo príde k jeho modifikácii," dodal Nemec.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kiska zbohatol na úkor chudobných ľudí, tvrdí Fischer
<< predchádzajúci článok
Polícia pátra po mužovi, ktorý ukradol starožitný náramok za 2000 eur