Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. mája 2011

Spracovatelia dreva na Slovensku čelia paradoxnej situácii



Slovenskí spracovatelia dreva čelia od začiatku tohto roka paradoxnej situácii. Napriek vysokému dopytu po stavebnom rezive na európskych trhoch, klesla jeho cena v priemere o 5 až 10 ...



Zdieľať
drevo Foto: SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) - Slovenskí spracovatelia dreva čelia od začiatku tohto roka paradoxnej situácii. Napriek vysokému dopytu po stavebnom rezive na európskych trhoch, klesla jeho cena v priemere o 5 až 10 eur za meter kubický. Cena drevnej hmoty, ktorá je vstupnou surovinou, však na slovenskom trhu v rovnakom období vzrástla o 1 až 3 eurá za meter kubický, pričom jej objem na trhu sa znižoval. V utorok o tom informoval Zväz spracovateľov dreva (ZSD) Slovenskej republiky. "Piliarske firmy na Slovensku, ktorých produkcia je tradične smerovaná do zahraničia, všeobecne čelia novej vlne krízy v odbyte svojich výrobkov, pretože skladové zásoby so stavebným rezivom v celej Európe a postupne aj na tradičných svetových trhoch stúpajú a klesá dopyt," upozornil ZSD.


Príčinu slabého odbytu zväz vidí v znížení výkonov stavebného priemyslu v Japonsku kvôli nedávnemu zemetraseniu, ekonomickej kríze v Grécku, ktoré je jedným z tradičných trhov pre slovenských producentov, ako aj nestabilita v štátoch severnej Afriky a na Blízkom východe ako odberateľov slovenskej produkcie. ZSD preto očakáva zvýšenie cien guľatiny a zníženie cien reziva. "Očakávame, že sa tradičné trhy budú správať neštandardne a ich oživenie nebude rovnaké," konštatuje zväz.

Zväz spracovateľov dreva zároveň považuje elektronické aukcie dreva za dôležitý nástroj na generovanie odporučenej ceny, ktorý môže byť prínosom aj v období nestabilného trhu. ZSD však varuje, že s postupným zvyšovaním objemu drevnej hmoty v elektronických aukciách bude rásť aj riziko úniku drevnej suroviny bez spracovania zo Slovenska. "Z pohľadu strategickej národohospodárskej efektivity, trvalo udržateľnej zamestnanosti a rozvoja nových pracovných príležitostí, považuje ZSD SR export nespracovanej guľatiny za ohrozenie a ekonomický nezmysel," vysvetlil zväz vo svojom stanovisku.

ZSD chce preto v spolupráci so štátnym podnikom Lesy SR pravidelne vyhodnocovať výsledky aukcií a následne nastaviť ich podmienky tak, aby zamedzili priamemu vývozu guľatiny zo Slovenska.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O post primátora Levoče sa pobijú Vilkovský s Majerským
<< predchádzajúci článok
Okolité meny v utorok strácali