Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. mája 2015

Správa o stave prírody poskytuje zmiešaný obraz o biotopoch



Európska komisia prijala dnes novú správu, ktorá poskytuje doteraz najkomplexnejší obraz o stave prírody v Európskej únii. Zo zistení vyplýva, že stav väčšiny ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR - Pavol Remiaš
Brusel 20. mája (TASR) - Európska komisia prijala dnes novú správu, ktorá poskytuje doteraz najkomplexnejší obraz o stave prírody v Európskej únii. Zo zistení vyplýva, že stav väčšiny vtákov je bezpečný a stav niektorých druhov a biotopov sa zlepšil. Cielené ochranné opatrenia priniesli úspechy, ale na výrazné zlepšenie situácie je potrebné vyvinúť väčšie úsilie.


Eurokomisár pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybárstvo Karmenu Vella upozornil, že správa prichádza v pravý čas. "Aj keď poskytuje zmiešaný celkový obraz, ukazuje, že úsilie o zlepšenie stavu zraniteľných ekosystémov môže byť veľmi účinné. Upozorňuje tiež na množstvo výziev, ktoré sú ešte pred nami. Týmto výzvam musíme čeliť, pretože od zdravia našej prírody závisí zdravie európskych občanov, ako aj naše hospodárstvo," konštatoval Vella.

Komisia pripomenula, že táto správa je prvým posúdením, ktoré zohľadňuje tak smernicu o vtákoch, ako aj smernicu a biotopoch, a je výsledkom spoločného zberu údajov a posúdenia prírody počas rokov 2007–12, ktoré sú najväčšie, aké sa doposiaľ v členských štátoch uskutočnili.

Čo sa týka vtákov, v správe sa konštatuje, že stav viac ako polovice všetkých posudzovaných druhov voľne žijúceho vtáctva (52 percent) je bezpečný. Približne 17 percent druhov je stále ohrozených a stav ďalších 15 percent je takmer ohrozený, klesajúci alebo vyčerpaný. Patria sem aj druhy, ktoré sa kedysi bežne vyskytovali na poľnohospodárskej pôde, ako škovránok poľný či brehár čiernochvostý.

Pri pohľade na ďalšie druhy chránené podľa smernice o biotopoch získala takmer štvrtina z nich (23 percent) priaznivé hodnotenie. Stav viac ako polovice (60 percent) je však stále nepriaznivý. Obzvlášť znepokojujúce sú trávnaté, mokraďové a dunové biotopy.

Pre biotopy sú hlavnými hrozbami niektoré poľnohospodárske metódy - zmeny v pestovateľských postupoch, nadmerné spásanie, opustenie pastevných systémov, hnojenie a pesticídy. Hrozbou sú aj zmeny prírodných podmienok spôsobené ľudskou činnosťou, najmä zmeny hydrologických podmienok.

Správa EK predstavuje aj úspechy cielených ochranných opatrení pod vedením EÚ. Napríklad počet orlosupov bradatých a potápnic bielohlavých, ktoré sú predmetom akčných plánov EÚ na ochranu druhov, sa podstatne zvýšil. Sústava chránených oblastí EÚ Natura 2000, ktorá pokrýva 18 percent územia EÚ a je najväčšou sústavou chránených oblastí na svete, mala tiež významný pozitívny vplyv na stav ochrany druhov a typov biotopov.

Každých šesť rokov členské štáty EÚ podávajú správu o stave ochrany druhov a typov biotopov chránených podľa smerníc EÚ. Správa sa týka všetkých druhov voľne žijúcich vtákov (približne 240), 231 typov biotopov a viac ako 1200 ďalších druhov, ktoré sú predmetom záujmu EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Novotný bude hovoriť s generálnym prokurátorom o kauze Váhostav
<< predchádzajúci článok
Návrh na preskúmanie zákona o investičnej pomoci nespĺňa náležitosti