06. januára 2009

Spurs vyhrali v Miami, v Denveri strelecké hody

Najsledovanejším zápasom pondelkového programu zámorskej basketbalovej NBA bol duel Miami Heat so San Antonio Spurs, v ktorom hostia prehrávali iba raz a pri vyrovnanom súboji dokázali dotiahnuť zápas do ...

NEW YORK 6. januára (WEBNOVINY) - Najsledovanejším zápasom pondelkového programu zámorskej basketbalovej NBA bol duel Miami Heat so San Antonio Spurs, v ktorom hostia prehrávali iba raz a pri vyrovnanom súboji dokázali dotiahnuť zápas do víťazstva o sedem bodov. Spurs tak vyhrali už v štrnástom zápase z posledných 17 a v tabuľke Západnej konferencie im na druhom mieste chýba na vedúcich Lakers 5 víťazstiev. Po stretnutí obaja tréneri nešetrili slovami chvály na adresu svojho súpera. "Títo chlapi už majú kadečo za sebou. Sú to veteráni, ktorí odohrali množstvo veľkých zápasov," vzdal úctu rivalom kouč Heat Erik Spoelstra a pokračoval: "Sú veľmi vyrovnaní, v týchto situáciách zachovávajú chladnú hlavu. Zažili ich už totiž nespočetne veľa." Tréner Spurs Gregg Popovich naopak vyzdvihol mladícku dravosť, ktorá zdobí hru floridského tímu: "Sú talentovaným mužstvom. Tento súboj mohli vyhrať obe kolektívy. Skúšajú to s viacerými nováčikmi a to si vyžaduje viac času. Úspechy neprichádzajú zo dňa na deň." Na nie často vídané strelecké preteky sa zmenil duel Denveru s Indianou, v ktorom Nuggets zvíťazili 135:115. Strelcom celého pondelňajšieho programu sa stal spolu s Kevinom Martinom Danny Granger, no jeho 36 bodov Pacers k víťazstvu nepomohlo. Domáce mužstvo najviac podržala trojica Kenyon Martin, Chauncey Billups a Carmelo Anthony, no na služby tretieho menovaného krídelníka sa coloradský klub dlhšiu dobu spoliehať nebude môcť. Dvadsaťštyriročný rodák z New Yorku si totiž v tretej časti hry nepekne narazil pravú ruku, pričom klub po zápase vyhlásil, že sa pravdepodobne jedná o zlomeninu. Do momentu svojho poranenia si Anthony stihol utvoriť sezónne maximum deviatimi asistenciami. Zranenie jednej z najväčších opôr prišlo v čase, keď Nuggets vyrovnali bilanciou 24-12 najlepší štart do sezóny od ich premiérového ročníka 1976/77. Po deviatich prehrách okúsili konečne radosť z víťazstva hráči Milwaukee, ktorí zdolali na svojom ihrisku Toronto 107:97. V zostave Bucks chýbal v druhom zápase v rade Andrew Bogut a mužstvo z Wisconsinu tak upravilo svoju bilanciu v stretnutiach bez niekdajšej draftovej jednotky na 4 víťazstvá a 21 prehier. "Andrew je veľmi dôležitým článkom nášho tímu. Každé víťazstvo bez neho v zostave je nesmierne veľkým úspechom. Je to skvelý hráč a snáď sa čo najskôr vráti na palubovku," vyzdvihol pozíciu 24-ročného pivota v mužstve Charlie Villanueva, ktorý bol s 25 bodmi druhým najlepším strelcom Bucks v zápase. Dôležitý hráč už dlhšiu dobu chýba aj Utahu, Carlosa Boozera však dokonale nahrádza Paul Millsap, ktorý v zápase proti Golden State zaznamenal osemnásty double-double v rade. "Paul si dnes pripísal zopár blokov a získal niekoľko lôpt, bol naozaj senzačný,“ stručne zhodnotil hru 23-ročného krídelníka tréner Jazz Jerry Sloan. Ďalším dôležitým článkom v hre mužstva zo Salt Lake City bol aj Deron Williams, ktorý rozdal svojim spoluhráčom 15 prihrávok, čo je jeho tohtosezónne maximum. Súboj však mohol mať úplne iný vývoj, keby sa hosťom v prvom polčase nezranil ich líder v počte asistencií na zápas Stephen Jackson, ktorého vyradila bolesť kolennej šľachy. Podobne ako 36 bodov Dannyho Grangera nepomohlo Pacers k víťazstvu nad Denverom, aj rovnaký strelecký účet Kevina Martina zostal bez čerešničky na torte v podobe víťazstva jeho tímu. Sacramento sa síce v druhej štvrtine vypälo k polčasovému vedeniu o 12 bodov a v ďalšom priebehu boli Kings domácim Nets naďalej pomerne vyrovnaným súperom, záver stretnutia vyšiel lepšie domácemu New Jersey, ktoré sa napokon tešilo z triumfu 98:90. Nets sa v druhom polčase museli zaobísť bez Devina Harrisa, zodpovednosť na rozohrávke tak na seba zobral Vince Carter, pričom podkošový priestor zaisťoval Ji Jinlian. „Devin nebol vo svojej koši, bolelo ho koleno, na ihrisku sme ho museli zastúpiť. V druhom polčase nám hra nešla podľa predstáv, vykompenzovali sme to však zvýšenou bojovnosťou,“ povedal Carter. Kings prehrali už 11. duel na ihrisku súperov, šancu na prerušenie tejto nepriaznivej šnúry budú mať už v utorok na ihrisku Chicaga Bulls. Výsledky - pondelok: Miami - San Antonio 84:91 Najviac bodov: Wade 24 (12 asistencií), Marion a Beasley (12 doskokov) po 15 - Duncan 19, George Hill 15, R. Mason a Bonner po 11, štvrtiny: 15:21, 24:18, 21:26, 24:26, 19 600 divákov New Jersey - Sacramento 98:90 Najviac bodov: V. Carter 29, Ji 22 (13 doskokov), J. Hayes 12 - Kevin Martin 36, Thompson 12, Garcia 10, štvrtiny: 23:18, 20:37, 29:19, 26:16, 12 314 divákov Milwaukee - Toronto 107:97 Najviac bodov: Redd 35, Villanueva 25, Ch. Bell a Sessions po 11 - Bosh 31 (11 doskokov), Bargnani 21, A. Parker 12, štvrtiny: 19:27, 26:21, 29:23, 33:26, 12 599 divákov Denver - Indiana 135:115 Najviac bodov: Kenyon Martin 25, Billups 24 (11 asistencií), C. Anthony 21 - Granger 36, Jack 17, S. Graham 16, štvrtiny: 40:28, 34:42, 23:22, 38:23, 14 255 divákov Utah - Golden State 119:114 Najviac bodov: Deron Williams 25 (15 asistencií), Okur 20 (11 doskokov), Millsap 19 (14 doskokov) - Jamal Crawford 28, Maggette 23, S. Jackson 15, štvrtiny: 28:29, 37:30, 29:32, 25:23, 19 911 divákov SITA