Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. septembra 2007

Spustí petíciu proti zásahom do penzijného systému



SDKÚ-DS spustí na budúci týždeň petičnú akciu proti negatívnym zásahom vlády do dôchodkového systému. Na tlačovej besede to uviedol predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Strana tak reaguje na ...



Zdieľať

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) - SDKÚ-DS spustí na budúci týždeň petičnú akciu proti negatívnym zásahom vlády do dôchodkového systému. Na tlačovej besede to uviedol predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Strana tak reaguje na rozhodnutie koaličných poslancov, ktorí už druhý raz nepodporili opozičný návrh ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov. "Účelom petície bude vyvolať v parlamente osobitnú rozpravu," povedal Dzurinda. Text petície chce strana podľa neho sformulovať tak, aby sa sociálne postavenie súčasných aj budúcich dôchodcov na základe zásahov vlády nezhoršilo.

Pri organizovaní petície chce SDKÚ-DS podľa jej šéfa spolupracovať s KDH a SMK, ako aj s mimovládnymi organizáciami. "Zbierania podpisov sa zúčastnia všetci lídri našej strany," povedal Dzurinda. Podľa neho nepôjde len o zbieranie podpisov od občanov, ale aj oboznamovanie sa so skúsenosťami ľudí pri fungovaní dôchodkového systému. "Verím, že tých podpisov bude minimálne 100-tisíc a vynútime si tak rozpravu v parlamente na túto tému," dodal.

Národná rada SR dnes rozhodla, že nebude pokračovať v rokovaní o opozičnom návrhu ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov. Za návrh posunúť ho do druhého čítania hlasovalo 56 poslancov, proti bolo 61 a zdržalo sa 16. Ústavný zákon mal garantovať, aby spôsob určenia príspevku na starobné dôchodkové sporenie zakotvené platným zákonom sa nemohol meniť v neprospech zabezpečenia príjmu sporiteľa v starobe a príjmu pozostalých pre prípad jeho úmrtia.

Návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera, ktorý predložili poslanci za SDKÚ-DS s podporou poslancov za KDH a SMK do parlamentu v januári tohto roka, zákonodarný zbor začiatkom februára neposunul do druhého čítania. Za návrh vtedy hlasovalo 60 poslancov, proti bolo 56, zdržali sa 17 a jeden nehlasoval. Návrh podporili aj dvaja koaliční poslanci - Viera Mazúrová zo Smeru-SD a Peter Dubravay zo SNS. Ústavný zákon mal zabezpečiť, aby podmienky, za ktorých vstúpili občania do systému dôchodkového sporenia, sa nemohli meniť v ich neprospech.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Clementisov portrét kvádrom do katedrály nášho sebavedomia
<< predchádzajúci článok
Demonštranti by pri zákroku polície nemali mať zahalenú tvár