Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. februára 2006

SR a USA podpísali dokumenty o právnej pomoci a vydávaní osôb



Slovenská republika (SR) a Spojené štáty americké (USA) budú účinnejšie bojovať proti zločinu a potenciálnym hrozbám namiereným proti obom krajinám. Minister spravodlivosti SR Daniel Lipšic a ...



Zdieľať

BRATISLAVA 6. februára (WN/SITA) - Slovenská republika (SR) a Spojené štáty americké (USA) budú účinnejšie bojovať proti zločinu a potenciálnym hrozbám namiereným proti obom krajinám. Minister spravodlivosti SR Daniel Lipšic a veľvyslanec USA v SR Rodolphe Vallee dnes podpísali dva dokumenty, ktoré takúto spoluprácu umožňujú. Tieto dokumenty (právne nástroje) spečaťujú spoluprácu pri vydávaní vlastných občanov, ktorí spáchali trestný čin na území druhej krajiny (extradícia) a v oblasti právnej pomoci, ak má kriminálny čin cezhraničný rozmer. Právne nástroje inštitucionalizujú vzájomnú spoluprácu medzi Ministerstvami spravodlivosti SR a USA. Oba dokumenty sú otvorené úpravám a doplnkom, ak si ich vyžiada život. Právne nástroje sú určené nielen vládam oboch krajín, ale aj ich orgánom činným v trestnom konaní, ktoré musia efektívnejšie spolupracovať vo vyšetrovaní trestných činov, v ich prevencii a v boji proti nim.

Právny nástroj o extradícii medzi SR a USA vznikol ako slovensko-americká aplikácia rámcovej dohody o extradícii, ktorú USA podpísali s Európskou úniou v roku 2003. V zmysle tohto dokumentu nie je SR povinná vydať Spojeným štátom slovenského občana, ktorému v USA hrozí alebo mu uložili trest smrti. Slovensko je v tomto smere viazané právnou praxou Európskeho súdu pre ľudské práva, čo sa americká strana, napriek počiatočným výhradám, napokon rozhodla rešpektovať. Minister Lipšic sa priznal, že má o systéme právnych rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva osobné pochybnosti. Myslí si, že je neprimerané, aby sme v súvislosti s inými krajinami vyjadrovali názory, či majú alebo nemajú uplatňovať trest smrti. Je plným právom krajiny rozhodovať sa o výške trestu v zmysle jej ústavných tradícií, pripomína Lipšic. Lipšic si počas svojho funkčného obdobia na poste ministra spravodlivosti nepamätá na žiadny prípad extradície slovenského občana do USA.

Dokument o právnej pomoci medzi SR a USA umožňuje obom stranám efektívnejšie komunikovať pri vyšetrovaní svedkov, spolupracovať pri vytváraní spoločných vyšetrovacích tímov a navzájom si pomáhať pri odhaľovaní a vyšetrovaní kriminálnych činov, ktorých jednotlivé časti sa odohrali vo viac ako jednej krajine.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bush navrhuje zmraziť v roku 2007 výdavky, okrem obrany
<< predchádzajúci článok
Rusko vyzval ministra hospodárstva Malchárka na verejnú diskusiu