Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. januára 2009

SR by mala mať plyn až do konca januára, tvrdí Žiga



Slovensko by malo mať vďaka svojim zásobám a pomoci od zahraničných spoločností zásoby zemného plynu až do konca januára. Ako informoval v stredu po rokovaní krízového štábu štátny tajomník ...



Zdieľať
BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) - Slovensko by malo mať vďaka svojim zásobám a pomoci od zahraničných spoločností zásoby zemného plynu až do konca januára. Ako informoval v stredu po rokovaní krízového štábu štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga, Slovenskému plynárenskému priemyslu, a.s. (SPP) sa totiž podarilo nakontrahovať od francúzskej spoločnosti GDF Suez a nemeckej firmy E.ON Ruhrgas ďalšie dodávky plynu v objeme 2 mil. metrov kubických. "To znamená, že tie výpomocné dodávky plynu sa zvyšujú zo 7,2 na 9,2 mil. metrov kubických plynu denne. To nám odďaľuje deň D," uviedol Žiga. “Vďaka tomu môžeme predĺžiť dodávky plynu pre celé Slovensko za súčasných podmienok do konca januára,“ doplnil predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner.


Šéf SPP Wagner nechcel teraz konkretizovať, za akú cenu a za akých podmienok dostávame plyn od spoločností GDF Suez a E.ON Ruhrgas, ktoré vlastnia 49 % akcií SPP. "Pre nás je teraz najdôležitejšie, aby sme dostali čo najviac plynu na Slovensko a momentálne o týchto otázkach nebudeme uvažovať. Pre tieto výpomocné dodávky neexistujú žiadne kontrakty, zakladajú sa iba na vzájomnej dôvere a snahe pomôcť," povedal Wagner. Podľa Žigu Slovensku ponúkli pomoc v dodávkach plynu aj Maďarsko a Poľsko. "Vyhodnocujeme tieto ponuky, keď budú relevantné, budeme o tom informovať," dodal Žiga.

Podľa člena predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Miroslava Rapšíka elektrická prenosová sústava je zatiaľ stabilizovaná. "Pokiaľ sa nič mimoriadne nestane, garantujeme stabilný stav v oblasti elektroenergetiky. V súčasnosti vieme udržať dynamickú stabilitu siete," povedal Rapšík. Podľa neho má Slovensko v súčasnosti dostatok silovej elektriny, tá je určená pre spotrebiteľov. "V oblasti regulačnej elektrickej energie určité problémy kvôli nedodávkam plynu máme, ale opatreniami vieme túto situáciu zabezpečiť," spresnil Rapšík. Nateraz sa tak odkladá aj opätovné začatie prevádzky druhého jadrového bloku jadrovej elektrárne V1. "Pre najbližších 24 hodín nebude potrebné zapnúť V1," doplnil Žiga.
Za posledných 24 hodín sa podarilo ušetriť vďaka obmedzujúcemu odberovému stupňu pre veľkoodberateľov 3,5 mil. metrov kubických. "Na približne rovnakej úrovni očakávame úsporu aj počas nasledujúceho dňa," doplnil Žiga.

Slovensko je už ôsmy deň bez dodávok zemného plynu z Ruskej federácie. Ako uviedol v stredu ráno SPP, pri odbere zemného plynu na Slovensku trvá naďalej stav núdze aj pre dnešný deň, 14. január 2009. Pre priemyselných odberateľov tak stále platí obmedzujúci odberový stupeň číslo osem. "Tento stupeň obmedzenia znamená, že priemyselní odberatelia so zmluvne dohodnutým množstvom zemného plynu nad 633 megawattov za rok (nad 60 tis. metrov kubických za rok) musia znížiť odber zemného plynu na úroveň bezpečnostného minima. Pre vykurovanie platí základná vykurovacia krivka č. 1 bez obmedzenia odberu plynu," uviedol SPP. Plynári očakávajú, že obmedzujúci odberový stupeň bude pre veľkoodberateľov platiť aj vo štvrtok 15. januára 2009.

Ruský plynárenský koncern Gazprom v utorok ráno požiadal ukrajinskú energetickú spoločnosť Naftogaz, aby začala pumpovať 76 mil. kubických metrov plynu denne cez ukrajinské územie. Gazprom za normálnych podmienok dodáva smerom do Európy približne 300 mil. kubických metrov plynu denne. "Plyn sa začal hýbať o 8. hodine stredoeurópskeho času. Všetko je v poriadku," uviedol v utorok ráno oficiálny predstaviteľ Gazpromu v moskovskom sídle spoločnosti. O niekoľko hodín neskôr však Gazprom opäť zastavil dodávky plynu do Európy. Gazprom obvinil Ukrajinu, že pre vlastné potreby odoberá plyn z potrubia určeného pre európske krajiny. Ruský štátny plynárenský gigant obvinil Ukrajinu, že v spore o plyn je riadená Spojenými štátmi americkými. Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz obvinenia odmietla a uviedla, že nemôže prepravovať ruský plyn do Európy, pretože by pre technické dôvody musela ponechať niekoľko ukrajinských regiónov bez dodávok. Šéf Naftogazu Oleh Dubyna novinárom povedal, že ruský plyn na Ukrajinu prišiel, ale nedá sa prepravovať ďalej.

Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne zastavili minulý týždeň v noci z utorka na stredu. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu (7. januára) ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. SPP vyhlásil v utorok (6. januára) popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej.

Ruský energetický gigant Gazprom v utorok minulý týždeň drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu. V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mapovanie automobilového priemyslu v strednej a východnej Európe (CEE).
<< predchádzajúci článok
Putin vyzval Európu, aby vplývala na Ukrajinu