Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. decembra 2007

SR dostala cenu za porušovanie práv komunity na bývanie



Slovenská republika je jednou z troch krajín, ktoré dostali od Strediska pre práva na bývanie a vysťahovanie (COHRE: Centre on Housing Rights and Eviction) so sídlom v Ženeve negatívnu cenu za porušovanie práv na bývanie.



Zdieľať
  O dôvodoch, prečo ju Slovensko dostalo, sa hovorilo na dnešnej tlačovej besede COHRE a Nadácie Milana Šimečku (NMŠ). Slovensko dostalo cenu za dlhodobé porušovanie práv Rómov na bývanie. V "ocenenej" trojici nám robí spoločnosť Štátna rada pre mier a rozvoj Mjanmarska a mesto Peking spolu s Pekinským organizačným výborom olympijských hier. COHRE udelilo ešte dve pozitívne ocenenia: za ochranu práv na bývanie a za rolu obhajcu týchto práv. Cenu dostalo mesto Naga na Filipínach.


Dobšiná porušila právo

Jedným z hlavných dôvodov, prečo Slovensko dostalo negatívnu cenu, je podľa COHRE "neschopnosť slovenskej vlády vykonať rozhodnutie Výboru OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie v kauze L.R. a iní versus Slovensko, ktoré bolo vôbec prvým rozhodnutím výboru v súvislosti s rasovou diskrimináciou v oblasti bývania," pripomína COHRE. Výbor OSN konštatoval porušenie medzinárodného práva na základe rasovej diskriminácie Rómov v marci 2005. V prípade L.R. a iní versus Slovensko sa výbor uzniesol, že počínanie samosprávy mesta Dobšiná, ktorá zrušila projekt výstavby sociálnych bytov pre miestnych Rómov, bolo porušením medzinárodného práva. Rozhodnutie mesta nasledovalo po petičnej akcii miestnych Nerómov proti takejto výstavbe. Výbor považuje takýto prejav rezignácie samosprávy za rasovo diskriminačný a nelegálny, upozorňuje COHRE. Organizácia tvrdí, že na Slovensku existuje trend nútených vysťahovaní Rómov, pričom sa odvolávajú na prípady v Tornali, Kežmarku, Košiciach, Nových Zámkoch a Kremnici. Claude Cahn z COHRE uviedol, že "takéto vysťahovania jasne dokazujú, že slovenská vláda neberie vážne svoje medzinárodné záväzky a zatvára oči pred systematickým porušovaním ľudských práv Rómov zo strany miestnych samospráv," a dodal, že väčšina rómskej komunity na Slovensku žije v dramaticky horších podmienkach ako pred dvadsiatimi rokmi.

Minulý rok -Grécko


Ako uviedol Ladislav Oravec z NMŠ, COHRE váhalo, či dá v tomto roku cenu za porušovanie práv na bývanie európskej krajine, keďže v roku 2006 ju, podobne ako Slovensku teraz, udelili Grécku za porušovanie práv Rómov na bývanie. COHRE sa napokon rozhodlo, že cenu udelí Slovensku, kde je podľa Clauda Cahna
"vysoký stupeň diskriminácie a rasovej nenávisti voči rómskej populácii." Cahn však dodal, že tento problém je výrazný vo viacerých európskych krajinách. Pripomenul, že pre Slovensko z tejto negatívnej ceny nevyplývajú žiadne následky. Majú slúžiť ako povzbudenie pre vládu, aby sa v problémoch s bývaním rómskej populácie viac angažovala a našla efektívnejšie nástroje na využívanie financií zo štrukturálnych fondov EÚ, ktorých je podľa Oravca na tento účel dosť, len ich treba správne použiť.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vyšetrovateľ pokračuje v kauze Malinová
<< predchádzajúci článok
Miera nezamestnanosti v SR má do roku 2015 klesnúť na 9,1 %