Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júla 2009

SR hrozí súd, tvrdia ochranári vtáctva



Slovenskej republike hrozí súd za to, že doteraz nevyhlásila všetky chránené vtáčie územie tak, ako jej to nariadila Európska únia, tvrdia vo svojom stanovisku ochranári z mimovládnej neziskovej ...



Zdieľať
BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) - Slovenskej republike hrozí súd za to, že doteraz nevyhlásila všetky chránené vtáčie územie tak, ako jej to nariadila Európska únia, tvrdia vo svojom stanovisku ochranári z mimovládnej neziskovej organizácie Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko. Podľa jej členov, náš štát pri vstupe do Európskej únie (EÚ) vzal na seba povinnosť implementovať do svojho právneho systému európsku legislatívu, vrátane environmentálnych nástrojov akým je aj Smernica o vtákoch a súvisiace následné vyhlasovanie chránených vtáčích území. "Keďže ani po viac ako piatich rokoch od vstupu Slovenska do EÚ tieto územia nie sú vyhlásené, hrozí Slovensku žaloba na Európskom súdnom dvore," konštatujú ochranári v stanovisku. Veria však, že rezort životného prostredia v krátkom čase vyhlási zvyšné chránené vtáčie územia a zabráni tak prípadnému súdnemu sporu, ako aj ďalšiemu znehodnocovaniu životného prostredia na Slovensku.


Smernice EÚ o vtákoch a biotopoch majú na základe skúseností zo západnej Európy pomôcť zvrátiť negatívny trend úbytku vzácnych ohrozených druhov vtákov, živočíchov a rastlín a ich biotopov. Jedným z prostriedkov na dosiahnutie tohto cieľa je podľa ochranárov vytvorenie sústavy chránených vtáčích území, ktoré mali byť vyhlásené k dátumu vstupu Slovenska do Európskej únie, teda do 1. mája 2004.

"Vzhľadom na zachovalosť prírody na Slovensku bolo na základe odborných kritérií identifikovaných 40 území, ktoré spĺňajú podmienky na zaradenie do sústavy chránených vtáčích území (CHVÚ). Z nich vláda ešte v roku 2003 schválila Národný zoznam 38 navrhovaných CHVÚ a zaslala ho Európskej komisii. Do dnešného dňa však bolo vyhlásených len 21 chránených vtáčích území," informujú aktivisti z SOS/BirdLife Slovensko. Podľa nich si však SR týmto postupom nesplnila povinnosti, ktoré jej vyplývali zo vstupu do únie. "Európska komisia už zaslala Ministerstvu životného prostredia SR dve oficiálne upozornenia. Ak nedôjde k skorému vyhláseniu aj zostávajúcich CHVÚ, Európska komisia sa obráti na Európsky súdny dvor,“ vysvetlil manažér z SOS/BirdLife Slovensko Jozef Ridzoň.

Podľa aktivistov, súčasný stav nedostatočnej právnej ochrany významných vtáčích území na Slovensku značne poškodzuje snahy o ochranu prírody a vo viacerých prípadoch umožňuje živelné zmeny vo využívaní krajiny, ktoré poškodzujú nielen prírodu, ale aj životné podmienky samotných obyvateľov. "Nevyhlásením chránených vtáčích území nie sú poškodené len záujmy ochrany prírody. Tým, že do dnešného dňa nie je vyhlásená takmer polovica chránených vtáčích území, prichádzajú v nich užívatelia a vlastníci lesov a poľnohospodárskej pôdy o možnosť príspevkov z Plánu rozvoja vidieka na ekologické hospodárenie. Toto pokladáme za obzvlášť závažný problém v období finančnej krízy,“ dodal výkonný riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko Miroslav Demko.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prednostné očkovanie proti chrípke potrebuje 60 miliónov ľudí
<< predchádzajúci článok
Prudké dažde postihli Rakúsko aj Nemecko