Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. februára 2011

SR je v rebríčku transakčnej aktivity na 39. mieste



Ázia je okrem tradičných západných trhov najobľúbenejší región pre fúzie a akvizície. Vyplýva to z rebríčka transakčnej atraktivity, ktorý vypracovalo výskumné centrum pre fúzie ...



Zdieľať
peking Foto: SITA/APBRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) - Ázia je okrem tradičných západných trhov najobľúbenejší región pre fúzie a akvizície. Vyplýva to z rebríčka transakčnej atraktivity, ktorý vypracovalo výskumné centrum pre fúzie a akvizície Cass Business School pri City University London v spolupráci so spoločnosťou Ernst & Young. Na čele rebríčka, ktorý porovnáva 175 krajín z celého sveta a hodnotí regulatórne prostredie, ekonomické a finančné faktory, technológie a sociálno-kultúrne aspekty, sa už tradične umiestnili Kanada, Veľká Británia, USA a Japonsko. Slovenská republika skončila na 39. mieste.


Ako ďalej agentúru SITA informovala firma Ernst & Young, v štúdii sú vyhodnotené riziká a príležitosti, ktoré existujú v jednotlivých krajinách a regiónoch. Za hodnotiace kritériá sa zvolilo šesť faktorov, ekonomický, finančný, politický, regulatórny, sociálno-kultúrny a technologický. Každá táto kategória sa delí na rad ďalších faktorov a na základe ich vyhodnotenia sa získa výsledné skóre, ktoré sa pohybuje v rozpätí od 1 do 5, kde 1 označuje trh, ktorý je na účely fúzií a akvizícií najlepšie pripravený.

"Slovenská republika sa s priemerným skóre 2,4 umiestnila celkovo na 39. mieste, hneď za Cyprom a Thajskom a na šiestom mieste z krajín postkomunistického bloku," povedal senior manažér Ernst & Young pre oblasť fúzií a akvizícií Jozef Mathia. Priemerné skóre však podľa neho pozostáva z veľmi kolísavých hodnotení. Najlepšiu známku, 2,0, dostalo Slovensko v hodnotení politických aspektov a 2,1 v prípade ekonomických aspektov.

Hodnotenie finančných faktorov 3,0 však SR stavia na úroveň Nového Zélandu, Chorvátska či Islandu. Finančné faktory pritom v tomto hodnotení zohľadňujú dostupnosť financovania a náklady na podnikanie, stav rozvoja kapitálových a finančných trhov a náklady na pracovnú silu.

V hodnotení regulatórnych faktorov (2,5) sa Slovenská republika rovná Španielsku alebo Kataru a zaostáva dokonca za africkou Rwandou. Regulatórne faktory v tomto hodnotení porovnávajú podmienky na podnikanie z hľadiska procedurálneho, dohľadu štátu nad súkromným sektorom, daňových a legislatívnych aspektov pre zahraničné investície a procedurálnych otázok fúzií a akvizícií.

"Vidno, že Slovensko, čo sa týka povesti v zahraničí, stále ťaží z tradičných hodnôt, ale za posledných dvadsať rokov podľa názoru zahraničných odborníkov nebolo schopné podporiť tento dobrý štart nastavením regulatórneho rámca, v ktorom sa dobre a transparentne podniká. To je možno téma na zamyslenie pre všetkých, ktorí toto prostredie pomáhajú vytvárať," dodal Mathia.

Ernst & Young patrí medzi najvýznamnejšie celosvetové firmy poskytujúce odborné služby v oblasti auditu a daňového, transakčného a podnikového poradenstva.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zlodeji sa ulakomili na vrecia s medom a kožu
<< predchádzajúci článok
Zisk Royal Dutch Shell v štvrtom kvartáli stúpol