Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. júla 2010

SR má novú dohodu o ochrane investícií s KanadouSlovensko má novú dohodu o ochrane zahraničných investícií s Kanadou. V utorok ju podpísali minister financií Ivan Mikloš a kanadský minister zahraničného obchodu ...Zdieľať
peter van loan Peter Van Loan

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) - Slovensko má novú dohodu o ochrane zahraničných investícií s Kanadou. V utorok ju podpísali minister financií Ivan Mikloš a kanadský minister zahraničného obchodu Peter Van Loan. Privítali ju obe strany, keďže nahradila zmluvy staré dve desaťročia. "Táto dohoda nahrádza všetky dohody spred dvadsiatich rokov a zohľadňuje vstup Slovenskej republiky do Európskej únie. Verím, že táto nová dohoda vytvorí nové možnosti pre spoluprácu v oblasti investícií ako aj v ostatných oblastiach medzi Slovenskom a Kanadou," povedal na tlačovej konferencii po podpise dohody Mikloš.

Podľa Van Loana je nová dohoda o ochrane investícií veľmi dôležitým signálom pre kanadských investorov, že na Slovensku nájdu väčšiu ochranu a istotu. "Očakávam, že príde viac zahraničných investícií z Kanady," podotkol. Veľmi silným faktorom ďalšej spolupráce aj na poli obchodu medzi oboma krajinami môže byť v budúcnosti podľa Van Loana aj aktivita kanadských Slovákov, ktorých je zhruba 75-tisíc. Najmä mladšia generácia sa dostáva do vedúcich pozícii vo finančných, právnych a podnikateľských komunitách. V najväčšej kanadskej provincii Ontario je napríklad lídrom našej strany, Progresívnej konzervatívnej strany, Tim Hudak, Kanaďan slovenského pôvodu. Tieto konexie sú jedným z dôvodov silného investičného potenciálu, konštatoval kanadský minister zahraničného obchodu.

S ministrom financií Ivanom Miklošom diskutovali aj o pokroku v príprave dohody o liberalizácii obchodu medzi Kanadou a Európskou úniou. Rozhovory o tejto dohode začali v máji minulého roku na summite v Prahe, kde vedúci predstavitelia európskych štruktúr ako aj kanadský premiér Stephen Harper ohlásili začatie rokovaní. Podľa Van Loana môže táto dohoda zvýšiť objem obchodu medzi úniou a Kanadou o vyše 20 %. "Dohoda by mohla byť podpísaná niekedy v budúcom roku," dodal kanadský minister.

Celková obchodná výmena medzi Kanadou a Slovenskom dosiahla v minulom roku bezmála 122 mil. eur. Väčšinu, 104,4 mil. eur, tvoril slovenský export do Kanady, ktorý medziročne poklesol o 8,8 %. Na druhej strane kanadský vývoz na Slovensku sa vlani medziročne prepadol až o 54,5 % na 17,2 mil. eur. Záujem kanadských investorov o Slovensko má vzostupnú tendenciu, najmä v oblastiach ako je ťažobný priemysel či výroba autosúčiastok. Pre celú Európsku úniu je pritom Kanada druhým najväčším vývozným trhom tovarov po USA. Celkový objem zahraničného obchodu medzi Kanadou a úniou vlani predstavoval približne 47,3 mld. eur.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri požiari v Ubli dvaja ranení, škoda 50 tisíc
<< predchádzajúci článok
RASMUSSEN: NATO zostane v Afganistane aj po misii