Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. februára 2006

SR o nových opatreniach proti šíreniu vtáčej chrípky neuvažuje



Slovensko zatiaľ žiadne ďalšie opatrenia v súvislosti s výskytom vtáčej chrípky vo francúzskom veľkochove nechystá. Uviedol to pre agentúru SITA minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 24. februára (WN/SITA) - Slovensko zatiaľ žiadne ďalšie opatrenia v súvislosti s výskytom vtáčej chrípky vo francúzskom veľkochove nechystá. Uviedol to pre agentúru SITA minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon. Minister tiež potvrdil, že Slovensko zatiaľ neuvažuje o vakcinácii hydiny a vtáctva na Slovensku, ako to urobili niektoré krajiny v západnej Európe. Ako pre agentúru SITA potvrdil aj odborný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Rudolf Smriga opatrenia, ktoré Slovensko prijalo, sú najmä vzhľadom na ochranu veľkochovov maximom, čo môžu veterinári urobiť. Veľkochovy sú uzavreté a podľa neho dostatočne zabezpečené. Dodal, že v prípade výskytu v chove sú slovenskí veterinári pripravení pristúpiť k rovnakým opatreniam, k akým pristúpili aj vo Francúzsku. Znamená to likvidáciu nakazeného chovu či kontrolované vstupy a výstupy z ohrozeného územia aj s dezinfekciou prechádzajúcich áut a podobne. Smriga zároveň dodal, že Slovensko voči Francúzsku žiadne obmedzenia okrem prijatých opatrení nezavedie, keďže Francúzsko je členom Európskej únie.

Francúzske úrady rozhodli v piatok o likvidácii chovného zariadenia 11 tis. moriek vo Versaillieux na stredovýchode krajiny po tom, ako všetky uhynuli. Polícia ohradila miesto 10-kilometrovou ochrannou zónou a dezinfikuje všetky hospodárske budovy v okolí. Bezpečnostné zložky uzatvorili 12 prístupových miest k chovu a nainštalovali dezinfekčné brodidlá pre autá a chodcov. Bussereau nevedel v piatok odpovedať na otázku, ako sa mohla nákaza preniesť na priemyselný chov moriek, ktoré nikdy nevychádzali na čerstvý vzduch.

Minister poľnohospodárstva Dominique Bussereau v piatok v rozhovore pre televíznu stanicu France 2 uviedol, že morky boli postihnuté vírusom vtáčej chrípky H5, no výsledky analýz, ktoré zisťujú či išlo o subtyp H5N1, budú známe až popoludní. Chov moriek sa však nachádza v tej istej oblasti, kde sa našli aj dve mŕtve kačice nakazené vírusom H5N1. Francúzsko je najväčším producentom hydiny v Európe a leží na hlavnej trase sťahovavých vtákov.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SPP plánuje uskutočniť právne rozčlenenie k 1. júlu 2006
<< predchádzajúci článok
Drobnochovateľov hydiny kontroluje aj polícia