Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. septembra 2009

SR pristúpilo k najnovšej zmluve o ľudských právachSlovensko sa stalo súčasťou najnovšej medzinárodnej zmluvy o ľudských právach, ktorú prijalo Valné zhromaždenie OSN. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vo štvrtok na pôde OSN v New ...Zdieľať
BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) - Slovensko sa stalo súčasťou najnovšej medzinárodnej zmluvy o ľudských právach, ktorú prijalo Valné zhromaždenie OSN. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vo štvrtok na pôde OSN v New Yorku podpísal Opčný protokol k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach. Protokol umožní občanom podávať oznámenia v prípade porušenia ich hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv obsiahnutých v tomto pakte.


Oznámenia sa môžu podávať až po vyčerpaní všetkých dostupných vnútroštátnych opravných prostriedkov. Posudzovať ich bude Výbor OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva, ktorého rozhodnutia majú charakter odporúčaní. Okrem podávania individuálnych oznámení upravuje protokol aj možnosť výboru podávania medzištátnych oznámení a iniciovania konania voči štátu v prípade závažného a systematického porušovania hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv. Protokol nadobudne platnosť po uplynutí troch mesiacov odo dňa, keď bude u generálneho tajomníka OSN uložená v poradí desiata ratifikačná listina, resp. listina o pristúpení. Protokol podpísalo zatiaľ 20 štátov, vrátane Slovenska.

Informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Balkáne pomôžeme predchádzať následkom zemetrasení
<< predchádzajúci článok
Lajčák v New Yorku rokoval s maďarským kolegom Balázsom