Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. decembra 2009

SR v súboji o ACER neuspela, bude v Slovinsku



Slovenská vláda so svojou snahou získať sídlo európskeho energetického regulátora pre Slovensko neuspela. Členské štáty Európskej únie totiž v nedeľu večer rozhodli prideliť Európsku agentúru ...



Zdieľať
BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) - Slovenská vláda so svojou snahou získať sídlo európskeho energetického regulátora pre Slovensko neuspela. Členské štáty Európskej únie totiž v nedeľu večer rozhodli prideliť Európsku agentúru pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) slovinskej Ľubľane. Úrad začne svoju činnosť vykonávať od 3. marca 2011. Informovalo o tom na svojich stránkach švédske predsedníctvo únie.


Slovensko malo pritom o tento úrad eminentný záujem a za jeho sídlo v krajine lobovali aj premiér Robert Fico či minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Minister v máji tohto roka v Bruseli argumentoval okrem iného vhodnou geografickou polohou Bratislavy a dobre rozvinutou energetikou na Slovensku, skúsenosťami so všetkými druhmi energií a takisto dôležitosťou krajiny ako významného prenosového energetického uzla do jednotlivých častí Európskej únie. Ani tieto argumenty však napokon nestačili.

O sídlo agentúry sa pritom okrem Slovenska a Slovinska uchádzalo aj Rumunsko. Jej úlohou má byť vydávanie nezáväzných usmernení na európskej úrovni k dopĺňaniu regulačných úloh, ktoré sú v kompetencii regulačných úradov. Medzi hlavné úlohy má patriť zabezpečenie rámca pre spoluprácu národných regulátorov.

Ďalej sa má agentúra zaoberať riešením kompatibility regulačných rámcov medzi regiónmi, dohľadom nad spoluprácou prevádzkovateľov prenosových sústav, monitorovaním nových projektov prepojení a zabezpečovaním poradenstva pre Európsku komisiu a jej odborné zložky. Okrem agentúrnych činností bude mať presne špecifikovanú možnosť rozhodovať aj v konkrétne definovaných prípadoch, akými sú napríklad podmienky pre prístup k cezhraničnej infraštruktúre.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MH SR: Hrozia ďalšie hromadné prepúšťania
<< predchádzajúci článok
Čínska automobilka Geely stále ráta s akvizíciami