Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. apríla 2007

SR získa 75 miliónov eur na energetické projektyMinisterstvo hospodárstva SR spolu s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD) pripravuje projekt na zníženie spotreby elektriny na Slovensku a zvýšenie produkcie energie z obnoviteľných zdrojov. V ...Zdieľať

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Ministerstvo hospodárstva SR spolu s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD) pripravuje projekt na zníženie spotreby elektriny na Slovensku a zvýšenie produkcie energie z obnoviteľných zdrojov. V rámci tohto projektu bude možné využiť finančné prostriedky zo zdrojov Medzinárodného fondu na podporu odstavenia elektrárne Bohunice vo výške 15 mil. eur, ako aj ďalších 60 mil. eur zo zdrojov EBRD prostredníctvom Rámca financovania projektov udržateľnej energie v SR. Z tohto rámca sa budú poskytovať úvery oprávneným žiadateľom v súkromnom sektore formou úverovej linky v slovenských komerčných bankách. Vykonávaciu dohodu na vytvorenie rámca pre financovanie projektov energetickej efektívnosti a obnoviteľných zdrojov energie podpíšu zástupcovia slovenského rezortu hospodárstva a EBRD v utorok.

Cieľom tohto projektu je podľa ministerstva hospodárstva zvýšiť energetickú efektívnosť, znížiť spotrebu elektriny a vyrábať viac energie z obnoviteľných zdrojov, čo by viedlo k zlepšeniu životného prostredia a k racionálnemu využívaniu energie. Úvery sa budú pohybovať od 20 tis. eur až do 2 mil. eur pre súkromné spoločnosti, do 250 tis. eur pre bytové združenia a do 10 tis. eur pre jednotlivé domácnosti. Projekty na zvýšenie energetickej efektívnosti budú okrem iného zahŕňať kombinovanú výrobu elektriny a tepla, opatrenia zamerané na zatepľovanie budov, modernizáciu energetických zariadení a ich častí alebo výmeny palivovej základne. Požiadavky schémy na malé projekty obnoviteľných zdrojov energie by podľa ministerstva mali spĺňať veterné a malé hydroenergetické projekty, projekty pre využívanie solárnej energie, geotermálnej energie a projekty využitia biomasy a bioplynu.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel bývalý československý premiér Adamec
<< predchádzajúci článok
Počet obetí tsunami na Šalamúnových ostrovoch predstavuje 52

SR získa 75 miliónov eur na energetické projekty - diskusné fórum čitateľov