Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2006

SR získa od Svetovej banky úver na pomoc pre LeaderVeľvyslanec SR vo Washingtone Rastislav Káčer a viceprezident Svetovej banky pre Európu a strednú Áziu Shigeo Katsu podpísali v utorok vo Washingtone úverovú zmluvu pre Projekt technickej pomoci pri ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. marca (WN/SITA) - Veľvyslanec SR vo Washingtone Rastislav Káčer a viceprezident Svetovej banky pre Európu a strednú Áziu Shigeo Katsu podpísali v utorok vo Washingtone úverovú zmluvu pre Projekt technickej pomoci pri príprave programu Leader vo výške 1,3 mil. eur, čo v prepočte predstavuje viac ako 48,5 mil. Sk. Ako ďalej informovala Svetová banka, cieľom projektu je pomôcť Ministerstvu pôdohospodárstva SR, samosprávam, mimovládnym organizáciám a miestnym komunitám pri budovaní kapacít pre implementáciu prístupu Leader v rámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka v programovacom období 2007 až 2013. Lehota splatnosti pôžičky Svetovej banky bola stanovená na päť rokov. Projekt technickej podpory pri príprave programu Leader bude implementovaný na ministerstve pôdohospodárstva počas nasledujúcich dvoch rokov a ukončený v decembri 2007.

Prístup Leader je súčasťou intervenčných nástrojov Európskej únie (EÚ) zameraných na vidiecky rozvoj. "Existuje množstvo agentúr, ktoré sú aktívne v rámci vidieckych mikroregiónov, avšak ich snahy je potrebné lepšie koordinovať," uviedol vedúci tímu Svetovej banky David Bontempo, ktorý pracuje na projekte. Podľa neho je potrebné zamerať sa aj na rozvoj nových špecifických zručností na rôznych úrovniach, aby boli schopné čerpať z týchto, pre Slovenskú republiku, nových finančných prostriedkov.

Projekt technickej pomoci pri príprave programu Leader pozostáva zo štyroch hlavných komponentov. V rámci nich by sa mala napríklad vytvoriť špecializovaná mapa vidieckych oblastí na Slovensku s ohraničením možných mikroregiónov, ktoré by boli vhodné pre implementáciu osi Leader podľa kritérií EÚ. Mapovanie má tiež pomôcť obciam pri definovaní možností pre ich vzájomnú spoluprácu. Podľa nariadení EÚ by veľkosť podporovaných mikroregiónov mala byť od 10 tis. do 100 tis. obyvateľov. Okrem vytvorenia a následného vyškolenia miestnych akčných skupín sa zrealizuje aj niekoľko pilotných projektov, a to najmenej v troch regiónoch. Tieto piloty majú poskytnúť rezortu pôdohospodárstva skúsenosti s implementáciou prístupu EÚ k vidieckemu rozvoju ešte pred jeho kompletným spustením v programovacom období 2007-2013.

(1 EUR = 37,439 SKK)

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predsedom Rozhlasovej rady sa stal Vladimír Talian
<< predchádzajúci článok
Rada PMÚ znížila spoločnosti ŽSR pokutu na 12,5 mil. Sk

SR získa od Svetovej banky úver na pomoc pre Leader - diskusné fórum čitateľov