Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. apríla 2013

Srbi majú historickú dohodu o Kosove, protestom sa nevyhliSrbský parlament v piatok neskoro večer schválil prelomovú dohodu o normalizácii vzťahov s Kosovom. Spomedzi 203 prítomných poslancov za ňu zahlasovalo 173 z nich, proti boli iba 24. ...Zdieľať
srbsko BELEHRAD 27. apríla (WEBNOVINY) - Srbský parlament v piatok neskoro večer schválil prelomovú dohodu o normalizácii vzťahov s Kosovom.


Spomedzi 203 prítomných poslancov za ňu zahlasovalo 173 z nich, proti boli iba 24.

Hlasovanie sprevádzala demonštrácia približne stovky pobúrených ultranacionalistov pred budovou parlamentu, no strany sa na výzvu premiéra Ivicu Dačiča spojili a historickú dohodu podporili naprieč politickým spektrom.

Dačič ešte v rámci rozpravy pred hlasovaním skonštatoval, že Belehrad už dlhší čas nemá kontrolu nad Kosovom a "niekto preto musel s nimi dosiahnuť túto dohodu s cieľom dať bodku za minulosťou". Podotkol, že to neznamená uznanie nezávislosti Kosova.

"Áno, mohli sme to odmietnuť a stať sa Severnou Kóreou v Európe. Ale čo by sa stalo so Srbskom potom... Bolo to byť, či nebyť. Preukážte jednotu," povedal premiér poslancom pred hlasovaním o dohode, ktorú by v prípadnom referende podporili aj samotní občania. Ukázal to aktuálny prieskum verejnej mienky. Podľa jeho výsledkov by dokument podporilo 57 percent obyvateľov, pričom takmer 30 percent by bolo proti.

Historickú dohodu o budúcich vzťahoch medzi Belehradom a Prištinou, ktorú sprostredkovala Európska únia, v pondelok formálne schválila srbská vláda. Podrobnosti dokumentu však oficiálne stále nezverejnili.Podľa srbského spravodajského portálu B92.net dohoda obsahuje 15 bodov, ktoré sa okrem iného týkajú problematiky Srbmi obývaných území v Kosove alebo členstva Prištiny v medzinárodných organizáciách.

Spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na nemenované zdroje informovala, že Kosovo umožní Srbom obývajúcim územie spravované Prištinou mať vlastné policajné zložky aj súdy. Belehradu sa však pre Srbov v Kosove nepodarilo presadiť autonómiu, ako pôvodne požadovali.

V texte dohody sa tiež údajne nespomína, že by Srbsko uznalo jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova.

Srbsko podobne ako aj päť z 27 krajín EÚ existenciu nezávislého Kosova naďalej odmieta. V záujme budúceho členstva v EÚ však Belehrad ustúpil tlaku a začal "normalizovať" svoje vzťahy s Prištinou. Kosovsko-srbský dialóg pod záštitou EÚ sa začal v marci 2011 a od októbra minulého roka sa na ňom priamo zúčastňovali aj premiéri oboch krajín.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Našli podvozok lietadla, ktoré narazilo do Dvojičiek
<< predchádzajúci článok
Po uhasení požiaru našli v dome spálené telo

Srbi majú historickú dohodu o Kosove, protestom sa nevyhli - diskusné fórum čitateľov