18. júna 2010

Srbsko prekvapujúco zdolalo Nemecko

Futbalisti Srbska prekvapujúco zvíťazili v piatkovom stretnutí D-skupiny na XIX. majstrovstvách sveta v JAR nad favorizovaným Nemeckom 1:0 (1:0) a oživili svoje nádeje na ...

germany Foto: SITA/AP

PORT ELIZABETH 18. júna (WEBNOVINY) - Futbalisti Srbska prekvapujúco zvíťazili v piatkovom stretnutí D-skupiny na XIX. majstrovstvách sveta v JAR nad favorizovaným Nemeckom 1:0 (1:0) a oživili svoje nádeje na osemfinálovú účasť. O prvý srbský gól na tohtoročnom šampionáte sa na Štadióne Nelsona Mandelu v Port Elizabeth postarala v 38. min nová akvizícia FC Liverpool Milan Jovanovič. Nemci prišli krátko predtým o vylúčeného útočníka Miroslava Kloseho. Napriek tomu po zmene strán svojho súpera najmä v úvodnej štvrťhodine zatlačili, ale strelecky aktívny Lukas Podolski nedokázal skórovať ani z pokutového kopu v 60. min. Kým v úvodnom dueli na MS 2010 boli strojcami triumfu 4:0 nad Austráliou práve spomenutí poľskí rodáci, tentoraz boli obaja smutnými hrdinami.

Zverenci trénera Radomira Antiča mali po nešťastnej prehre 0:1 s Ghančanmi nôž na krku, ale Srbi sa vďaka tesnému víťazstvu bodovo dotiahli v tabuľke D-skupiny na svojho piatkového súpera. Nemeckí reprezentanti ako trojnásobní majstri sveta a obhajcovia bronzu spred štyroch rokov budú musieť o postup do vyraďovacej časti zabojovať vo svojom záverečnom vystúpení v základnej skupine proti Ghane, na Srbov čaká ešte konfrontácia s Austrálčanmi.

Výsledok:

D-skupina (Port Elizabeth):
Nemecko - Srbsko 0:1 (0:1)
Gól: 38. Jovanovič, ŽK: 12. Klose, 22. Khedira, 32. Lahm, 73. Schweinsteiger - 18. Ivanovič, 19. Kolarov, 57. Subotič, 59. N. Vidič, ČK: 37. Klose (Nem.) po 2. ŽK za faul, rozhodovali: Undiano Mallenco - Martínez Ibánez, Yuste Jiménez (všetci Šp.), 38 294 divákov

Nemecko: Neuer - Lahm, Mertesacker, A. Friedrich, Badstuber (77. M. Gómez) - Khedira, Schweinsteiger - T. Müller (70. Marin), Özil (70. Cacau), Podolski - Klose
Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, N. Vidič, Subotič, Kolarov - Kuzmanovič (75. Petrovič) - Krasič, Ninkovič (70. Kačar), D. Stankovič, Jovanovič (79. Lazovič) - Žigič

O prvý vzruch v opatrnom úvode sa postaral nemecký krídelník Podolski, ktorý po nedôraznom odhlavičkovaní lopty stopérskou oporou súpera Vidičom zakončil svojou ľavačkou nepresne z hranice pokutového územia. Hra sa odvíjala prevažne medzi šestnástkami, prevahu v držaní lopty mali Nemci, ale cez pozornú defenzívu Srbov sa nedokázali presadiť. Zverenci trénera Löwa síce po polhodine hry skórovali, ale Klosemu zmaril radosť z dvanásteho gólu na svetových šampionátoch odmávaný tesný ofsajd. Na druhej strane po faule kapitána Lahma nebezpečne zakrútil loptu ľavačkou Kolarov z priameho kopu z 20 m. Dôležitý moment nastal v 37. min, keď Klose fauloval a po druhej žltej karte musel predčasne opustiť ihrisko. Trest prišiel v nasledujúcej minúte. Krasičov center z pravej strany sklepol hlavičkou vysoký Žigič pred Jovanoviča, ktorý sám pred Neuerom nezaváhal - 1:0 pre Srbsko. Nemeckí hráči vzápätí prepli na vyšší stupeň. V záverečnej minúte prvého polčasu opečiatkoval Khedira z 12 m brvno Stojkovičovej svätyne a následne po nožničkovom zakončení Thomasa Müllera odkopla srbská obrana loptu spred bránkovej čiary do bezpečia.

Nemecké mužstvo začalo po prestávke aktívne. Už po 60 sekundách vystrelil Podolski, o desať minút vyzval Müller prízemným centrom k zakončeniu Schweinsteigera, potom dvakrát v sľubných príležitostiach nepochodil znovu Podolski. Tento poľský rodák mohol po hodine hry vyrovnať, keď Vidič napodobnil svojho reprezentačného kolegu Kuzmanoviča z duelu proti Ghane a v šestnástke zahral rukou. Strelu Podolského z nariadeného pokutového kopu však Stojkovič vystihol a vyrazil. Na druhej strane mohol málo aktívnym Srbom zabezpečiť vedenie 2:0 opäť Jovanovič, ale po prieniku Krasiča namieril len do ľavej žrde. V 74. min si úspešnú spoluprácu zopakovali Krasič so Žigičom, pričom hlavička druhého menovaného sa obtrela o brvno. V 81. min mal príležitosť rozhodnúť striedajúci Kačar, ale mieril len nad nemeckú bránku. Snaha Nemcov o vyrovnanie nepriniesla v zostávajúcom čase už vážnejšiu šancu na skórovanie, Srbi mohli oslavovať svoje prvé víťazstvo v doterajšej krátkej histórii vzájomných meraní síl. V predchádzajúcich dueloch sa zrodili iba dve víťazstvá Nemcov - predvlani v Gelsenkirchene 2:1 a v roku 2003 v Brémach 1:0, keď Srbi vystupovali ešte spoločne s Čiernohorcami.