Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. októbra 2013

Srbsko sa štátnym pohrebom rozlúčilo s bývalou prvou dámou Juhoslávie



Srbsko sa dnes štátnym pohrebom s vojenskými poctami rozlúčilo v Belehrade s niekdajšou prvou dámou Juhoslávie Jovankou Brozovou, vdovou po niekdajšom prezidentovi ...



Zdieľať
Snímka z pohrebu. Foto: TASR/AP Photo
Belehrad 26. októbra (TASR) - Srbsko sa dnes štátnym pohrebom s vojenskými poctami rozlúčilo v Belehrade s niekdajšou prvou dámou Juhoslávie Jovankou Brozovou, vdovou po niekdajšom prezidentovi bývalej Juhoslávie Josipovi Brozovi Titovi, ktorá zomrela 20. októbra v metropole krajiny vo veku 88 rokov. Na poslednej rozlúčke sa zúčastnili nielen viacerí členovia srbskej vlády, vrátane jej predsedu, ale aj súčasná prvá dáma postjuhoslovanskej republiky Dragica Nikoličová. Informovala o tom srbská verejnoprávna televízia a rozhlas RTS.


Srbský premiér Ivica Dačič označil v smútočnom prejave zosnulú za súčasť epochy, na ktorú sa veľmi rýchlo zabudlo. Súčasne ju po prvý raz označil za obeť politických intríg a mocenských bojov okolo jej manžela. Rečník poukázal aj na neprítomnosť vládnych činiteľov z niekdajších krajín bývalej Juhoslávie na dnešnom pietnom akte.

Prítomné boli však aj stovky žijúcich pamätníkov, stúpencov niekdajšej Juhoslávie, ktorí prišli vzdať posledný hold bývalej prvej dáme krajiny. Tej sa splnilo posledné želanie. Pochovali ju totiž v jednoduchom hrobe s označením Jovanka Broz - 1924-2013 pri mieste posledného odpočinku jej manžela v Titovej niekdajšej rezidencii. Ani na jednom z hrobov nefiguruje niekdajší symbol komunistov - červená hviezda, pripomína tlačová agentúra APA.

Jovanku Brozovú hospitalizovali 23. augusta tohto roka vo vážnom stave po ľahšom infarkte myokardu na jednotke intenzívnej starostlivosti jednej z belehradských nemocníc. Odvtedy bola v starostlivosti špecialistov, ktorí 20. októbra informovali o jej úmrtí.

Zosnulá bola manželkou hlavy juhoslovanského štátu od roku 1952. Krátko po Titovej smrti v máji 1980 musela však opustiť prezidentskú rezidenciu a presťahovať sa do inej vily patriacej štátu, pričom si podľa vlastných slov nesmela vziať ani osobné veci.

Až pred niekoľkými rokmi dostala táto žena, ktorá mala svojho času v bývalej Juhoslávii značný vplyv a bola očitou svedkyňou viacerých historických udalostí, občiansky preukaz a cestovný pas. Skončilo sa tak pre ňu obdobie faktického domáceho väzenia.

Pre médiá bola niekdajšia prvá dáma Juhoslávie prakticky nedostupná. Iba tento rok zverejnili niektoré jej vyjadrenia, ktoré sú skôr komentármi ku knihám o jej manželovi a ich autentickosť je otázna.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Obama v telefonáte s Merkelovou nepriamo priznal jej monitorovanie
<< predchádzajúci článok
Spoločný energetický trh Česka a Slovenska láka aj ďalšie krajiny