Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. novembra 2016

Srbský premiér Vučič: Vymenovanie Gotovinu za poradcu je signál



Bývalý chorvátsky generál Ante Gotovina



Zdieľať
Bývalý chorvátsky generál Ante Gotovina Foto: TASR/AP
Nový Sad 18. novembra (TASR) - Srbsko a Chorvátsko posudzujú úlohu Anteho Gotovinu v operácii Búrka naďalej úplne odlišne.


Vyplýva to z dnešnej reakcie srbského premiéra Aleksandara Vučiča v Novom Sade na štvrtkové vymenovanie spomínaného generála vo výslužbe do vysokej funkcie.

Gotovina, ktorého Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v apríli 2011 odsúdil na 24 rokov za vojnové zločiny proti srbskému obyvateľstvu počas operácie Búrka (Oluja) v roku 1995 a odvolací senát v novembri 2012 spod obvinení oslobodil, sa stal hlavným poradcom chorvátskeho ministra obrany.

Vučič v Novom Sade podľa tamojšej televízie N1 dnes vyhlásil, že sa nechce vyjadrovať ku Gotovinovmu vymenovaniu, aby tak nepoškodil bilaterálne vzťahy. Poznamenal však, že v Belehrade tento signál zo Záhrebu pochopili. Srbov vyhnaných svojho času z chorvátskej Krajiny toto vymenovanie nepotešilo, dodal.

Operácia chorvátskej armády zameraná proti samozvanej Republike srbskej Krajina (RSK) na východe Chorvátska, patrila medzi kľúčové operácie balkánskych vojen sprevádzajúcich rozpad Juhoslávie. Začala sa na úsvite 4. augusta 1995.

O deň neskôr chorvátska armáda vstúpila do takmer úplne prázdneho a predtým prudko ostreľovaného mesta Knin, kde pred ofenzívou žilo zhruba 90 percent srbského obyvateľstva. Za oficiálne ukončenú vyhlásili operáciu Búrka 7. augusta vo večerných hodinách. Chorvátske jednotky obsadili územie s rozlohou 10.400 kilometrov štvorcových.

Počas pokračovania Búrky na území Bosny a Hercegoviny, v akcii známej pod názvom Maestral, zabili chorvátske a moslimské jednotky podľa srbských zdrojov ďalších 655 a vyhnali približne 125.000 srbských obyvateľov.

Podľa srbských asociácií rodín nezvestných a obetí z RSK prišlo v auguste 1995 o život 1600 ľudí, vyše 250.000 vyhnali a osud ďalších zhruba 1000 dodnes nie je známy. Podľa údajov dokumentačno-informačného strediska Veritas zahynulo počas Búrky dovedna 1205 civilistov, z toho 522 žien a 12 detí.

Chorvátske zdroje hovoria o 90.000 vyhnaných, zdroje OSN uvádzajú zhruba 150.000 vyhnaných. Líšia sa aj informácie o počte obetí a nezvestných. Chorvátska strana uvádza, že počas Búrky zahynulo dovedna 214 civilistov.

V Chorvátsku sa Búrka všeobecne považuje za úspešné zavŕšenie chorvátskej vojny za nezávislosť. Gotovina konštatoval, že je na operáciu Búrka hrdý, a to nielen pre jej víťazný charakter, ale aj "minimalizáciu počtu obetí". Vyjadril ľútosť nad každým vyhasnutým životom, avšak zdôraznil, že osobne nemôže prevziať zodpovednosť za to, čo sa udialo v čase, keď už bol v Bosne.

V Srbsku je výročný deň spustenia operácie dňom smútku.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kaliňák: Systém ETIAS zvýši bezpečnosť občanov Európskej únie
<< predchádzajúci článok
Džihádisti zrejme zavraždili dvoch duchovných koptskej cirkvi