Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

22. februára 2014

Štafety mužov v biatlone nakoniec, Nóri s Björndalenom sú favoriti



Nórska štafeta, zľava Tarjei Boe, Emil Hegle Svendse, Henrik L Abee-Lund a Ole Einar Björndalen



Zdieľať
Nórska štafeta, zľava Tarjei Boe, Emil Hegle Svendse, Henrik L Abee-Lund a Ole Einar Björndalen Foto: TASR/AP
Červená Poľana 22. februára (TASR) - Štafety mužov na 4x7,5 km uzatvoria v sobotu na ZOH biatlonový program a slovenské kvarteto pri tom medzi 19 štartujúcimi s číslom 11 nebude chýbať. V zostave Pavol Hurajt, Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško a Matej Kazár sa pokúsi v areáli Laura dôstojne zavŕšiť účinkovanie v Soči, ktoré výprave doprialo zlatú medailu zásluhou geniálneho šprintu Anastasie Kuzminovej.


V jednotlivých výpravách vyvrcholí úsilie buď si bilanciu prikrášliť, alebo zachrániť. Prikrášlenie sa týka viacerých, prakticky všetkých medailistov v individuálnych pretekoch i v mix štafetách, no a záchranárske koleso sa predhodí tým, ktorí si na Červenej Poľane veľa slávy neužili, trebárs Nemcom s jediným medailistom, strieborným Lesserom, alebo Rusom, ktorých v Soči chýba najcennejší kov.

Pre mužské štafety platia rovnaké rovnice ako pre ženské, rozhodne vyrovnanosť na každom úseku, 'kiksy' konkurencie, psychická odolnosť, keď sa bude lámať chlieb. Zakončiť olympiádu trblietavým kovom inšpiruje, aj keď mnoho síl nezostalo a v najdlhšie trvajúcom biatlonovom programe v histórii ZOH, ktorý sa rozvrstvil až do 15 dní, pôsobia niektorí ako vyžmýkaný citrón.

lovenský biatlonista Pavol Hurajt na trati v mixe štafiet na 2x6+2x7,5 km na XXII. zimných olympijských hrách v Červenej Poľane 19. februára 2014. Foto: TASR/Michal Svítok


Štafety mužov budú o tom, kto koľko rezerv ušetril, alebo kto načrie ešte do netušenej zásobárne. Eufória a vydarený vývin podľa želaného scenára môžu spôsobiť divy, v jednoliatom tíme sa prežívajú dramatické chvíle oveľa intenzívnejšie a vyplavujú asi najviac adrenalínu a endorfínu šťastia.

V seriáli Svetového pohára sa túto zimu najviac darilo Nemcom, Švédom a Rakúšanom, také je konečné poradie SP po štyroch pretekoch. Nemci však ani raz nezvíťazili, ba ani Švédi, Rakúšania len raz v Ruhpoldingu, ďalšie tiumfy pripojili po jednom Rusi, Nóri a Francúzi. 'Sveťák' príliš nedoprial Slovákom, s číslami 13, 12, 14, 10 vo výsledkoch hrali druhé husle. Čo nebolo však môže prísť, top desiatka láka a čím výraznejšie sa v nej prejavia, tým lepšie. Vymaľovať dôstojnú bodku olympiáde by v podaní biatlonistov bolo príjemné a zaslúžené.

Štatisticky obsiahnuť preteky štafiet na ZOH si žiada poriadne načrieť do histórie. Nemci pred ôsmimi rokmi v olympijskom Cesane San Sicario získali historicky už štvrté prvenstvo. V bilancovaní histórie sú však od roku 1968 v Grenobli najlepší Rusi, lepšie povedané ZSSR, so šiestimi zlatými, od Alberville'92 ich vystriedali na tróne Nemci so štyrmi, ich zlaté ťaženie prerušili v Salt Lake City'02 Nóri, ktorí dominovali aj pred štyrmi rokmi vo Vancouveri. Ak by zvíťazili teraz, tak by sa tretí raz zo zlata v nórskej štafete radoval jedine Ole Einar Björndalen a na historickom výslní zberateľov vzácnych kovov na ZOH by si trón vystlal mäkkou perinou, dosiaľ ich má na konte 8-4-1.

Na snímke biatlonista Matej Kazár na trati pretekov v šprinte mužov na 10 kilometrov na XXII. zimných olympijských hrách v Soči 8. februára 2014. Foto: TASR/Michal Svítok


Slovenský biatlon v mužských štafetách pod piatimi kruhmi zbieral len menej cenné umiestenia, hlavne preto, lebo ho nezdobila vyrovnanosť členov, alebo doplácali na slabšiu výkonnosť. Aj teraz prognóza veľa optimizmu nevyvoláva a záchytné body sa tak ako skalolezcom hľadajú veľmi ťažko. Svojím šprintérskym charakterom sa štafety najviac približujú šprintérskym pretekom, a práve v nich na ZOH v Soči slovenskí muži len málo upútali, s 37. miestom Mateja Kazára, 52. skončil Pavol Hurajt, 65. Tomáš Hasilla a 68. Martin Otčenáš. V histórii ZOH skončili vo Vancouveri slovenskí muži 15-ti, v Turíne pred ôsmimi rokmi 14-ti, v Lillehammeri'94 až 18-ti, na 11. federálne miesto si pamätá Peter Zelinka z roku 1980 v Lake Placide, pri 12-tom bol Ján Húska v roku 1972 v Sappore.

Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri sa sen Nórov o zlate začal napĺňať po druhej odovzdávke, Tarjei Boe poslal na prvom mieste vpred krajana Svendsena pred Rakúskom (+3,6), Švédskom (+6,8), prekvapujúco Českom (+7,9) a Ruskom (+30,1). Únik Svendsena a Rakúšana Landertingera niesol so sebou už pečať boja o zlaté medaily, ktorý ležka nevyriešila. Po odovzdávke Björndalen dostal do rúk nepatrný darček náskoku 0,2 sekundy na Rakúšana Sumanna a na Rusa Ustiugova 22,0 s. Na strelnici každý jeden výstrel v hustom snežení nadobudol obrovskú váhu. Pri paralelnom strieľaní ležky Sumanna a Björndalena si neudržal nervy Rakúšan s trestným okruhom, fenomenálny Nór síce dvakrát dobíjal, ale stihol si dávku odstrieľať s 12,4 náskokom pred bezchybným Ustiugovom, Sumann s +39,0 si uchoval nádej na bronz. Záverečná čistá streľba už jasne vyniesla na zlatý piedestál Björndalena, O striebro po troch dobíjaniach Ustiugova sa tuho bojovalo, Sumann vybiehal do záverečného okruhu s 1,2 sekundovým náskokom pred Rusom, a možno práve tento rozdiel mu pomohol na cieľovej páske strčiť nohu o 0,2 skôr.

PROGRAM

SOBOTA: štafety mužov na 4x7,5 km, 15.30

Medailisti vo Vancouveri 2010:
zlato Nórsko (Halvard Hanevold, Tarjei Boe, Emil Hegle Svendsen a Ole Einar Björndalen)
striebro Rakúsko (Simon Eder, Daniel Mesotitsch, Dominik Landertinger, Christoph Sumann)
bronz Rusko (Ivan Čerezov, Anton Šipulin, Maksim Čudov, Jevgenij Ustiugov)




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zdeno Chára vraj v USA odmietol pokus o zmierenie so Šatanom
<< predchádzajúci článok
Hlohovec sa pobije o prvé body v Pohári EHF, Prešov proti Szegedu