29. septembra 2018

Stanovská postupuje do finále v Riu

Na snímke Soňa Stanovská

Na snímke Soňa Stanovská Foto: TASR
Rio de Janeiro 29. septembra (TASR) – Slovenská singlkanoistka Soňa Stanovská postúpila na majstrovstvách sveta v slalome na divokej vode v brazílskom Riu de Janeiro do nedeľného finále. Skončila na 7. mieste a za najrýchlejšou Britkou Betha Forrowou zaostala o 9,04 sekundy.

Ďalšie dve slovenské singlistky budú v desaťčlennom nedeľnom finále chýbať, Simona Maceková sa zaradila na 22. miesto (+20,83) a Monika Škáchová na 26.(+69,61).

Slovenky zvládli kvalifikáciu bez väčších problémov hneď v 1. jazde, no v semifinále na novej náročnejšej trati museli pridať, aby sa zmestili do desiatky postupujúcich do finále. Škáchová medzi 24 bránkami zapracovala v úvode, vracala sa však do 13. bránky a odvtedy sa dosť trápila. Nakoniec minula 22. bránku a 50 trestných sekúnd jej znemožnilo pomýšľať na finálovú účasť.

Maceková najviac stratila na 3. protiprúdnej bránke, keď ju prúd strhol dole, na konci sa vracala do 21. bránky a výsledny čas si výrazne znehodnotila. Najlepšie pádlovala zo Sloveniek Stanovská, aj keď si hneď na prvej bránke priťažila dvoma trestnými sekundami. Zaradila sa na 3. priebežnú priečku a s napätím sledovala, či jej čas 123,24 bude stačiť na postup.

Pre viaceré singlistky bola trať príliš náročná, reťazili chyby a v konečnom poradí Stanovská na postupovom mieste, so zhodným časom ako Nemka Stöcklinová, zostala.

"Veľmi sa teším, jazda bola naozaj dobrá, pádlovala som v pohode, aj keď som si hneď prvú bránku ťukla," zhodnotila svoj výkon Stanovská. "Čím som bližšie k cieľu, tým sa snažím pádlovať rýchlejšie a takto sa budem usilovať aj vo finále, samozrejme, pozor si musím dávať na ten začiatok. Hovorí sa, že ako človek začne, tak skončí, no u mňa to asi neplatí, keďže opäť tá jednotka bola kostrbatá, potom už všetko dobré."