30. septembra 2018

Stanovská vo finále singlistiek desiata

Slovenská singlistka Soňa Stanovská obsadila na majstrovstvách sveta slalomárov na divokej vode v brazílskom Riu de Janeiro vo finále 10. miesto po tom, čo vynechala jednu z ...

Ilustračné foto. Foto: TASR
Rio de Janeiro 30. septembra (TASR) - Slovenská singlistka Soňa Stanovská obsadila na majstrovstvách sveta slalomárov na divokej vode v brazílskom Riu de Janeiro vo finále 10. miesto po tom, čo vynechala jednu z bránok.

Zlatý unikát dosiahla Austrálčanka Jessica Foxová, ktorá po titule v kategórii kajakárok triumfovala aj v singlkanoe, s náskokom až 4,78 sekundy pred Britkou Mallory Franklinovou a 7,67 pred Češkou Terezou Fišerovou.

V semifinále zajazdila mladá, len 18-ročná Stanovská čas 123,24 s jedným dotykom bránky a obsadila siedme miesto spolu s Nemkou Stöcklinovou. Vo finále bola vo svojej premiére na MS druhá najmladšia, no s dostatočnými skúsenosťami, aby sa v rozhodujúcej chvíli zlepšila.

Jazdu však vôbec nezvládla, sekundy naberala na trati neustále a na medzičasoch bolo zrejmé, že najlepšie neohrozí. Na 17. bránke prišiel ťuk a dvojsekundová penalizácia, do 22. bránky sa v silnom prúde nedostala, nasledoval 50-sekundový trest a koniec nádejí na prenikavejší finálový výsledok.

Veľká favoritka Austrálčanka Foxová sa usilovala o unikát. Keďže v tejto sezóne v seriáli Svetového pohára ani raz v C1 neprehrala, mala na dosah nevídanú víťaznú sériu v jednom roku dokončiť so zlatou medailou.

V semifinále bola 'len' druhá za najmladšou finalistkou, len 17-ročnou Britkou Forrowou. Šancu na zlato mala aj obhajkyňa titulu ďalšia Britka Franklinová i Rakúšanka Wolffhardtová, tohtoročná európska šampiónka. Franklinová napriek ťuku na 20-ke vyzvala Foxovú na súboj časom 113,85 a Austrálčanka to zvládla bravúrne.

V cieli od radosti odhodila pádlo, pretože vedela, že po skvelom čase 109,07 ju už Forrowová neohrozí. V Riu zopakovala dve individuálne zlaté medaily spred štyroch rokov v americkom Deep Creeku a dovedna ich vlastní na MS už sedem, spolu s hliadkami deväť.