Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. septembra 2015

Starostovia majú mať rovnaký nárok na dovolenku ako zamestnanci obce



Na snímke rokovanie parlamentu.



Zdieľať
Na snímke rokovanie parlamentu. Foto: TASR – Štefan Puškáš
Bratislava 29. septembra (TASR) - Starostovia na Slovensku by mali mať nárok na priznanie dovolenky podľa Zákonníka práce v rozsahu, ako majú zamestnanci obce. V novele zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest to navrhujú poslanci NR SR Ľubomír Petrák a Igor Choma (obaja Smer-SD). Petrák je starostom Hurbanovej Vsi, Choma primátorom Žiliny. Právnou normou sa parlament zaoberá v úvode ôsmeho rokovacieho dňa 54. schôdze NR SR.


Ak predkladatelia uspejú, odstráni sa súčasný nerovnovážny stav, v ktorom starosta nemá nárok na priznanie dovolenky v rovnakom rozsahu ako zamestnanci obce, resp. zamestnanci vykonávajúci práce vo verejnom záujme. "Ide nám o to, aby bolo jasne definované, ako bude starosta čerpať dovolenku. V súčasnosti ju podobne ako minister nemá presne vymedzenú," povedal pre TASR Petrák.

Poslanci uvádzajú, že svojou novelou chcú reflektovať na niektoré poznatky z aplikačnej praxe. "Prispeje sa tým k lepšej zrozumiteľnosti, zvýši sa miera právnej istoty a obmedzí sa výskyt dezinterpretácií v aplikačnej praxi," dodávajú v dôvodovej správe.

Dnes popoludní príde na rad séria návrhov rezortu vnútra. Nový zákon o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov (ITP) by mal priniesť parlamentu posilnený externý dohľad nad používaním ITP, a to cez komisiu. Tú majú tvoriť šiesti členovia nominovaní osobitnými kontrolnými výbormi a výborom pre obranu a bezpečnosť, pričom traja členovia sú zástupcovia vládnych strán a traja opozície. Predseda komisie by mal byť z opozície. Ďalších dvoch členov bude voliť parlament. Členovia komisie by mali kontrolovať používanie informačno-technických prostriedkov raz ročne alebo kedykoľvek z vlastného podnetu, ak sa na tom uznesie.

Novela zákona o štátnej službe má zabezpečiť, aby sa vrcholové funkcie na ministerstve vnútra a v Policajnom zbore (PZ) obsadzovali prostredníctvom výberového konania. Zároveň sa má zrušiť možnosť odvolávať z funkcie nadriadeného príslušníka bez uvedenia dôvodu. "Do výberového konania sa bude môcť prihlásiť každý príslušník PZ spĺňajúci kvalifikačné predpoklady na funkciu a odbornú prax, ktorú ministerstvo určí ako podmienku na výkon funkcie. Tým sa vytvárajú legislatívne podmienky na prístup k uvedeným funkciám a zabezpečuje sa možnosť kariérneho postupu pre záujemcov," píše sa v materiáli.

Vynovený zákon o cestnej premávke zase prináša zmeny v tzv. objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla, úpravu pokút za prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti, povinné prilby pre deti prepravované na cyklosedačke a na bicykli pevne spojeným tyčou s vodiacim bicyklom či zmenu podmienok odhlásenia vozidla. V prípade objektívnej zodpovednosti sa rozšíri okruh dopravných priestupkov, za ktoré budú zodpovední držitelia vozidla. Po novom sa bude postihovať aj porušenie zákazu nákladných vozidiel nad 7,5 tony predchádzať po diaľnici iné vozidlá. Taktiež nedodržanie najvyššej dovolenej rýchlosti pred železničným priecestím.

Upravia sa tiež pokuty za prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti - v obci o viac ako 50 km/h a mimo obce o viac ako 60 km/h. Horná hranica možnej pokuty sa zvýši, a to v blokovom konaní do 800 eur a v riadnom konaní do 1000 eur. Pri takomto prekročení rýchlosti bude naďalej možné zakázať činnosť, a to v rozsahu od šiestich mesiacov do troch rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sociálny fond môžu využívať len zamestnanci v pracovnom pomere
<< predchádzajúci článok
Štátny fond rozvoja bývania navrhuje presunúť 31,3 milióna eur