Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

08. decembra 2006

Štart raketoplánu Discovery odložili o jeden deň



Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) určil nový termín štartu raketoplánu Discovery na sobotu 20:47 miestneho času (nedeľa 2:47 SEČ) potom, čo pôvodne plánovaný ...



Zdieľať

CAPE CANAVERAL, Florida 8. decembra (WEBNOVINY) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) určil nový termín štartu raketoplánu Discovery na sobotu 20:47 miestneho času (nedeľa 2:47 SEČ) potom, čo pôvodne plánovaný štart pre nepriaznivé počasie zrušili. Let raketoplánu sa mal začať vo štvrtok 21:35 miestneho času (piatok 3:35 SEČ). Predstavitelia NASA o odklade rozhodli len niekoľko minút pred plánovaným štartom. Dôvodom bola nízka oblačnosť. Uviedli však, že vzhľadom na predpovede meteorológov je iba 30-percentná šanca, že štart v určenom náhradnom termíne sa uskutoční.

Podľa NASA pôjde o najkomplexnejšiu konštruktérsku misiu, keďže Discovery na orbitu prinesie podporný trám v prepočte za 308 miliónov korún, ktorý astronauti nainštalujú počas výstupu do otvoreného priestoru. Počas ďalších dvoch výstupov astronauti prehodia káble z dočasného zdroja energie na permanentný. "Raketoplán Discovery a jeho posádka predvedú jednu z najkomplikovanejších misií vôbec a som šťastný, že náš stroj je pripravený," povedal jeden z riaditeľov testovacej prevádzky NASA Jeff Spaulding. "Všetko je pripravené. Teraz už iba sledujeme počasie," uviedla hovorkyňa NASA June Malone.

V sedemčlennej posádke bude i prvý švédsky astronaut Christer Fuglesang z Európskej vesmírnej agentúry, pre ktorého bude let do vesmíru premiérou. Decembrový štart raketoplánu bude v poradí tretí a posledný v tomto roku. Pôjde o štvrtý let raketoplánu od nešťastia raketoplánu Columbia v roku 2003, keď pre poškodený tepelný plášť vesmírne plavidlo vybuchlo, zabilo siedmich astronautov a zdržalo americký vesmírny program na viac ako dva roky. Po najbližšej misii raketoplánu Discovery NASA plánuje ďalších 13 letov, aby do roku 2010 dokončila ISS. Potom letka raketoplánov definitívne skončí svoju činnosť. Najbližší štart bude od roku 2002 prvým nočným štartom. Tri štarty po tragédii Columbie - v auguste 2005 a v júli a septembri tohto roka, sa uskutočnili cez deň, aby kamery nainštalované na zemi a na raketopláne mohli monitorovať vonkajšiu palivovú nádrž, ktorú by mohli poškodiť úlomky termoizolácie a ľadu prvých pár minút po štarte. Presne takýto úlomok bol pre raketoplán Columbia osudný, keďže sa jeho plášť pri vstupe do atmosféry roztrhol. "Ani jeden z názorov nebol proti nočnému štartu," povedal šéf vesmírnych letov NASA Bill Gerstenmaier.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ohlásili nominácie na ceny Grammy
<< predchádzajúci článok
V kauze kyselinári jedno právoplatné doživotie