Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. novembra 2015

Starú Ľubovňu pred storočnou vodou ochránia štyri hrádze



Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga.



Zdieľať
Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga. Foto: TASR/Henrich Mišovič


Stará Ľubovňa 5. novembra (TASR) – Obyvatelia Starej Ľubovne majú protipovodňovú ochranu pred storočnou vodou. Pred záplavami ich ochránia štyri novovybudované hrádze pozdĺž obidvoch strán rieky Poprad. Ich celková dĺžka je takmer dva kilometre. Vybudoval ich Slovenský vodohospodársky podnik za viac ako milión eur zo svojich vlastných zdrojov. Dielo dnes slávnostne odovzdal do užívania minister životného prostredia Peter Žiga.

Všetky hrádze sú projektované na storočné povodňové prietoky, ktoré boli vyrátané na 750 až 810 metrov kubických vody za sekundu. S ich budovaním na Mýtnej ulici sa začalo v roku 2013. Žiga uviedol, že už o rok neskôr, hoci ešte nedokončené hrádze, významne ochránili mesto pred povodňami.

Zároveň sa v meste úpravou brehov, kosením hrádzí a náhradnou výsadbou drevín zlepší stav životného prostredia. Protipovodňové opatrenia povedú aj k lepšiemu využitiu priľahlého územia a zvýšeniu hodnoty nehnuteľností, ktoré už nebudú v záplavovom pásme.

Žiga pripomenul, že táto oblasť v povodí rieky Poprad, je dosť rizikovou, čo sa týka záplav. V mesiacoch máj a jún 2010 dosahovala voda tu, na Mýtnej ulici, výšku viac ako dva metre. Voda zaplavila 74 domov, areál deviatich podnikateľských subjektov, strhla mosty a poškodila cesty. Škody vtedy vyčíslili na viac ako milión eur. Slovenský vodohospodársky podnik následne zaradil do svojho plánu prípravu protipovodňových opatrení pre tento úsek rieky Poprad.

"Dnes môžem skonštatovať, že rieka Poprad v Starej Ľubovni je komplexne zabezpečená z pravej aj ľavej strany hrádze v celkovej dĺžke 1900 metrov. To znamená, že ľudia, ktorí bývajú pri tejto rieke, už nemusia mať obavy, keď príde storočná voda, aby boli ohrozené ich životy alebo ich majetky," povedal šéf envirorezortu.

Celkovo do konca roka odovzdajú vodohospodári do užívania 20 protipovodňových stavieb. V rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia je do roku 2020 vyčlenených na protipovodňovú ochranu približne 400 miliónov eur.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výrobcovia mäsových produktov v EÚ pokračujú v nečestných praktikách
<< predchádzajúci článok
Letné páľavy poškodili úrodu niektorých druhov zeleniny