Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2009

Starý a nový prezident Hondurasu sa nakoniec nestretliZosadený honduraský prezident a jeho nástupca, ktorý ho zosadil, rokovali vo štvrtok v kostarickej metropole San José o riešení patovej situácie v krajine. S prezidentom Kostariky Óscarom Ariasom sa ...Zdieľať
SAN JOSÉ 10. júla (WEBNOVINY) - Zosadený honduraský prezident a jeho nástupca, ktorý ho zosadil, rokovali vo štvrtok v kostarickej metropole San José o riešení patovej situácie v krajine. S prezidentom Kostariky Óscarom Ariasom sa stretol každý osobitne. K vzájomnému stretnutiu oboch politických rivalov, ktoré malo nasledovať, nakoniec nedošlo.


Ako prvý rokoval s Ariasom zosadený prezident Hondurasu Manuel Zelaya. Kostarického sprostredkovateľa podľa vlastných slov vyzval, aby mu pomohol k návratu k moci: "Urobili sme prvý krok. Prezident Arias si vypočul moje stanovisko, ako aj stanovisko mojich spolupracovníkov, že treba okamžite zabezpečiť návrat k moci zvoleného prezidenta." Ako Arias na túto žiadosť zareagoval, Zelaya nepovedal.

Zo stretnutia s kostarickým prezidentom však odchádzal podľa vlastných slov "úplne spokojný" Zelayov rival a vodca puču Roberto Micheletti. S Ariasom sa podľa neho zhovárali najmä o novembrových predčasných voľbách a zhodli sa, že "musia byť úplne transparentné".

Zelaya s Michelettim sa mali po separátnych rokovaniach s Ariasom stretnúť aj tvárou v tvár, toto stretnutie sa však z neznámych príčin neuskutočnilo. Aj ich rokovanie s Ariasom je však pokrok. Doteraz si Zelaya s Michelettim vymieňali len vyhrážky cez médiá.

Honduraského prezidenta Zelayu uniesli pred desiatimi dňami príslušníci armády do Kostariky. Prepadli ho v jeho dome, v pyžame ho prinútili nastúpiť do auta, previezli do lietadla a vyložili ho - ešte stále v pyžame - na letisku v kostarickom San José. Niekoľko hodín nato zvolil honduraský parlament jednohlasne za nového prezidenta svojho dovtedajšieho predsedu Michelettiho. Zelaya sa v nedeľu pokúsil o návrat do vlasti, no jeho lietadlu armáda lojálna Michelettimu nedovolila pristáť - jedinú pristávaciu dráhu v hlavnom meste Tegucigalpa zablokovala vojenskými vozidlami.

SITA/AFP/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Barme pokračuje súd so Su Ťij
<< predchádzajúci článok
V Urumči zakázali piatkové bohoslužby