Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. januára 2013

Štát ocenil 20 osobností, nevynechal Dvorského či MartikánaPrezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič dnes pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky udelil štátne vyznamenania dvadsiatim osobnostiam z rôznych oblastí spoločenského ...Zdieľať
vlajka prezident BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) – Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič dnes pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky udelil štátne vyznamenania dvadsiatim osobnostiam z rôznych oblastí spoločenského života, najmä však z oblasti vedy, kultúry a športu.


"Dnes sme ocenili vzácnych ľudí, lebo pozitívne ovplyvnili, ovplyvňujú a spoluvytvárajú dejiny slovenského národa a štátu," uviedol v slávnostnom príhovore Gašparovič. Každý z vyznamenaných je podľa prezidenta významným kamienkom v mozaike úspešného slovenského príbehu.

"Sú to ľudia, ktorí využili svoj talent a podporili ho nesmiernou pracovitosťou a trpezlivosťou. Za to im patrí naša vďaka aj úcta. Veľmi si želám, aby ich príbeh bol inšpiráciou pre mladú generáciu," konštatovala hlava štátu.

Podľa Gašparoviča ide o predstaviteľov generácie, ktorá si pamätá, že demokracia a sloboda nie sú takou samozrejmosťou, aby sa nedali stratiť. "Demokracia, sloboda a naša štátnosť sú hodnoty, o ktoré treba zápasiť," podotkol prezident.

Prezident udelil:

- Ľudomírovi Molitorisovi za dlhoročnú pedagogickú, krajanskú, kultúrnu činnosť a šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy.

- Hvezdoňovi Kočtúchovi ocenenie im memoriam za mimoriadne zásluhy o vznik Slovenskej republiky a celoživotné dielo v oblasti rozvoja ekonomickej teórie a hospodárstva.

- za mimoriadne zásluhy v rozvoji hospodárstva, vedy, techniky, školstva a šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí profesorovi Milanovi Gregorovi vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

- husľovému virtuózovi profesorovi Petrovi Michalicovi vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos v oblasti kultúry.

- básnikovi a spisovateľovi Štefanovi Moravčíkovi vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

- známej herečke Magde Pavelekovej za mimoriadny prínos v oblasti kultúry vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. Umelkyňa má súčasnosti zdravotné ťažkosti a preto vyznamenanie prevzala jej priateľka Oľga Címová.

- herečke Ide Rapaičovej vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos v oblasti kultúry.

- umeleckému sklárovi Jánovi Zoričákovi vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj tradičného sklárskeho remesla.

- režisérovi a scenáristovi Petrovi Solanovi vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, osobitne v oblasti slovenskej kinematografie a šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

- etnografke a interpretke ľudových piesní, rozhlasove redaktorke Darine Laščiakovej vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry a umenia.

- tenoristovi Petrovi Dvorskému vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne významný celoživotný prínos do slovenskej kultúry a umenia, osobitne v oblasti operného spevu.

- špeciálnemu pedagógovi Štefanovi Vaškovi vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj špeciálnej pedagogiky v Slovenskej republike.

- akademickému maliarovi a sochárovi Andrejovi Rudavskému vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

- vedcovi v oblasti chémie profesorovi Miroslavovi Urbanovi Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne výsledky dosiahnuté v oblasti teoretickej chémie a rozvoj vysokého školstva v Slovenskej republike.

- spoluzakladateľovi firmy ESET a spoluautorovi počítačového antivírusu NOD Miroslavovi Trnkovi Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o technický rozvoj v oblasti informačných technológií a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

- atómovému fyzikovi Karlovi Šafaříkovi Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja vedy a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

- dvom bojovníkom za demokraciu a náboženskú slobodu - Vladimírovi Juklovi in memoriam a Silvestrovi Krčmérymu za mimoriadne celoživotné úsilie pri obrane demokracie, ľudských práv a náboženských slobôd Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Za Jukla prevzal vyznamenanie jeho spolubrat, Mons. Ladislav Stromček, za Krčméryho jeho sestra Gabriela Špániková.

- Michalovi Martikánovi Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj športu Slovenskej republiky.

- vedcovi a profesorovi Františkovi Špaldonovi Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadny prínos v oblasti riadenia v priemysle, celoživotnú vedeckú a pedagogickú činnosť.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ľudová platforma a Hlina ponúkli na námestí čaj
<< predchádzajúci článok
Caracas odvolal oslavy, Chávezovi sa prihoršilo

Štát ocenil 20 osobností, nevynechal Dvorského či Martikána - diskusné fórum čitateľov

Martikána1.1. 22:50:37