Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. septembra 2013

Štát plánuje spoplatniť časť Vysokých Tatier



Túra v časti Tatier nemusí byť zadarmo. Štátni ochranári zvažujú, že za vstup do chránených území budú vyberať vstupné, informuje denník Hospodárske noviny. Medzi prvými ...



Zdieľať
vysoketatry BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Túra v časti Tatier nemusí byť zadarmo. Štátni ochranári zvažujú, že za vstup do chránených území budú vyberať vstupné, informuje denník Hospodárske noviny.


Medzi prvými adeptmi sú práve niektoré časti Vysokých Tatier a severoslovenských Pienin. Štát si od novinky sľubuje najmä lepšiu starostlivosť o chránené územia.

Ako príklad mu môžu slúžiť Poliaci, ktorí časť Tatier spoplatňujú už dvadsať rokov. Dospelý tam za celodenný vstup platí približne euro. Nimi sa plánujú inšpirovať aj tatranskí ochranári. "Príjem zo vstupného by išiel na údržbu chodníkov a do zlepšenia služieb, napríklad do vybudovania odpadkových košov a toaliet, s ktorými máme problém," povedal pre Hospodárske noviny riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Zatiaľ sa vstupné vyberá len v Slovenskom raji. Ide obciam, nie ochranárom. Myšlienku spoplatnenia chránených území víta Ján Roháč z nadácie Ekopolis. Tvrdí, že pokiaľ bude systém nastavený rozumne, tak to môže chráneným územiam pomôcť. "Umožní to, aby z peňazí mala prínos ochrana prírody a miestni obyvatelia. Ak by tie peniaze skončili v Bratislave, tak z toho neprofituje nikto."

Štátni ochranári budú mať pri výbere vstupného od budúceho roka viac kompetencií, dopĺňa denník Hospodráske noviny. V súčasnosti sa im ho vyberať neoplatilo, pretože príjmy zo vstupného by museli odviesť do envirofondu. Po novom im však majú ostať.

Novela zákona o ochrane prírody by zároveň mohla pomôcť vyriešiť spletité vzťahy k pozemkom v chránených územiach. Štát totiž nie je ich stopercentným vlastníkom. "Musíme bojovať nielen so súkromnými vlastníkmi, ale aj s urbármi, so štátnymi lesmi a s cirkvami," vysvetľuje šéf štátnych ochranárov Milan Boroš.

Práve od dohody ochranárov s nimi závisí, ktoré konkrétne časti chránených území budú spoplatnené. Podľa Boroša by mohlo byť viac informácií známych do konca roka. Štátni ochranári by chceli v budúcnosti ponúknuť návštevníkom parkov aj sprievodcovské služby a odborné výklady.

V Slovenskom raji by sa takýmto spôsobom už v budúcom roku chceli podieľať na výbere vstupného. "A to zvýšením sumy vstupného o relevantnú sumu turistom, ktorí o túto možnosť prejavia záujem," spresnil pre denník Hospodárske noviny hovorca envirorezortu Maroš Stano.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Parlament dnes väčšinou pôsobí ako servisná organizácia vlády
<< predchádzajúci článok
Prídavky zostanú rodičom, aj pri porušení školského poriadku