Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. mája 2009

Štát prikázal súkromným školám, na čo smú minúť školné



Štát prikázal súkromným školám, na čo smú používať školné. Prezident dnes podpísal novelu zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení, podľa ktorej ...



Zdieľať
BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) - Štát prikázal súkromným školám, na čo smú používať školné. Prezident dnes podpísal novelu zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení, podľa ktorej zriaďovatelia súkromných škôl smú školné dávať len na výchovu a vzdelávanie, napríklad na platy učiteľov. Súkromné a cirkevné školy budú môcť používať poplatky od rodičov jedine na také účely, na ktoré smú ísť aj normatívy od štátu, teda na mzdy, odvody, modernizáciu učebných a kompenzačných pomôcok či na financovanie havarijných situácií.


Minister školstva a predkladateľ novely Ján Mikolaj tvrdí, že štát musí mať pod kontrolou hospodárenie škôl, pretože rovnako ako verejné školy dostávajú štátne dotácie, ale na rozdiel od nich smú ešte aj vyberať poplatky od rodičov.

Podľa novely ministerstvo školstva môže krátiť normatívy pre súkromné a cirkevné školy. Rezort zníži normatívy o 15 % na kalendárny rok, ak u nich zistia nedostatky, napríklad ak v triedach budú mať viac žiakov, než je povolené, odhalia nesúlad školského vzdelávacieho programu so štátnym programom alebo budú mať odbornosť vyučovania predmetov nižšiu ako 70 %.

Vláda bude určovať nariadením podrobnosti financovania cirkevných a súkromných základných umeleckých škôl, jazykových škôl, materských škôl a školských zariadení. Rozpis má spracovať na návrh rezortu financií. Po novom krajský školský úrad (KŠÚ) sa bude vyjadrovať k zaradeniu školy do siete, ak sa jej vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie. Úrad sa má rozhodovať podľa potrieb trhu práce. Ministerstvo školstva, ktoré rozhoduje o zaradení škôl do siete, má prihliadať na vyjadrenie KŠÚ.

ĽS-HZDS do novely presadilo, aby ministerstvo cez KŠÚ prispievalo štátom uznaným cirkvám alebo náboženským spoločnostiam na činnosti, ktoré súvisia so školstvom, mládežou a telesnou kultúrou. Budú mať nárok na rovnaké príspevky, aké dostávajú štátne školy na žiaka.

Podpísaná novela bude účinná od 1. septembra, niektoré ustanovenia až od 1. septembra 2010.
Agentúru SITA informovala Kancelária prezidenta SR.

Vláda a Mikolaj budú rozhodovať, komu dajú dotácie na vedu

Minister školstva a vláda budú od 1. augusta rozhodovať o tom, kto dostane štátne dotácie na vedu a výskum. O vyplatení štátnych stimulov na projekty nad dva milióny eur rozhodne vláda. Podporu pre projekty do dvoch miliónov eur bude odsúhlasovať len minister školstva. Prezident dnes podpísal návrh zákona o stimuloch pre vedu a výskum. Agentúru SITA informovala Kancelária prezidenta SR.

Pravidlá pre schvaľovanie dotácií kritizovala opozícia. SDKÚ-DS v parlamente neuspela s tým, aby o vyplácaní stimulov rozhodovala Agentúra na podporu výskumu a vývoja. Minister školstva Ján Mikolaj považuje dva oponentské posudky žiadostí od nezávislých hodnotiteľov či hodnotenie vedecko-výskumnej úrovne žiadateľa za záruku, že peniaze nepôjdu spriazneným firmám.

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť upozorňuje, že ministerstvo síce získa dva posudky žiadosti o stimul, no nemusí ich rešpektovať. „Ide o bezprecedentnú možnosť ministra školstva rozdávať sumy v desiatkach miliónov korún spriateleným podnikateľským skupinám,“ uviedol 21. apríla pre agentúru SITA šéf inštitútu Miroslav Beblavý.

Podpísaný zákon nepripúšťa odvolanie voči zamietnutiu žiadosti. Ministerstvo školstva chce, aby na štátne dotácie pre podniky išlo ročne 33,2 milióna eur. Podľa Mikolaja štátna pomoc naštartuje firemné investície do vedecko-výskumnej činnosti. Štátne dotácie by mali ísť najmä na aplikovaný výskum, do ktorého slovenské firmy v porovnaní s vyspelými štátmi EÚ málo investujú. Úspešní žiadatelia, ktorí získajú stimuly, si budú môcť od 1. januára 2010 uplatniť úľavu na dani z príjmu.

Prezident odobril aj návrh zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, podľa ktorého zamestnávatelia budú môcť ovplyvňovať, aké odbory budú ponúkať stredné odborné školy. Od septembra by mali fungovať rady, v ktorých bude zastúpený štát, samosprávy ako zriaďovatelia škôl, odborové zväzy a predstavitelia zamestnávateľov. Ich úlohou bude určiť, akých a koľko odborníkov potrebuje prax. Podľa toho sa stanoví štruktúra študijných odborov v stredných školách. Rada pre odborné vzdelávanie a prípravu bude vláde odporúčať, ktoré študijné odbory treba vyradiť zo sústavy a ktoré zaradiť. Rada bude jej novým poradným orgánom.

Vyššie územné celky smú určovať vo svojom obvode počty tried jednotlivých stredných škôl. Zasahovať tak budú môcť aj do počtu žiakov študujúcich na gymnáziách. Od 1. januára 2015 zamestnávatelia a profesijné organizácie získajú právomoci podieľať sa na obsahu praktickej časti maturít a obsahu záverečnej skúšky. Podľa podpísaného zákona žiaci budú môcť získavať motivačné štipendiá, ktoré by nemali byť vyššie ako 65 % životného minima. Takisto sa im umožní vyplácanie odmien za prácu pre firmy v rámci praktického vyučovania. Podnikatelia, ktorí prispejú na odborné vzdelávanie, budú môcť získať daňové stimuly.

Prezidentov podpis získala aj novela zákona o Justičnej akadémii.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dostálovu žalobu v kauze záznamov zamietli
<< predchádzajúci článok
Prvá informačná kampaň o autizme na Slovensku