Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2010

Štátne lesy majú ťažiť na Zadnej Poľane už v máji



V Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana sa možno začne ťažiť lykožrútom napadnuté drevo už v druhej polovici mája. Presný harmonogram odkôrnenia ...



Zdieľať
les zadna polana Zadná Poľana

Foto: flickr.com
BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) - V Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana sa možno začne ťažiť lykožrútom napadnuté drevo už v druhej polovici mája. Presný harmonogram odkôrnenia a ťažby chce štátny podnik Lesy SR určiť namieste 17. mája. "Dúfam, že sa nebudeme sedemnásteho baviť o tom, či je výnimka ministerstva životného prostredia právoplatná alebo nie. Chceme sa dohodnúť, kde sa začne záchrana aj s použitím motorových píl,“ uviedol rozvojovo-technický riaditeľ š.p. Lesy SR Peter Morong.

Podľa štátnych lesníkov sú na Zadnej Poľane niektoré časti lesov, tzv. jednotiek lesného porastu, napadnuté lykožrútom na 90 percent. Na základe výnimky Ministerstva životného prostredia SR začal š.p. Lesy SR pripravovať ochranné opatrenia v poškodených porastoch. Lesníci tvrdia, že ako hospodári musia zo zákona povinne zamedziť rozširovaniu podkôrnikovej kalamity a pre ochranu životného prostredia musia zachrániť európsky biotop – smrekový porast. "My nemáme záujem ťažiť na Zadnej Poľane drevo pre zisk, len musíme zabezpečiť, aby sa lykožrút nešíril z V. pásma ochrany prírody do okolitých hospodárskych lesov a tiež aby nezničil biotopy, vďaka ktorým je Zadná Poľana taká vzácna,“ komentuje Morong.

V utorok 27. apríla sa na pracovnom stretnutí v Kriváni dohodli zástupcovia Štátnej ochrany prírody, š.p. Lesy SR a Lesoochranárskej služby na tom, že vytvoria tri pracovné skupiny, ktoré do 14. mája vypracujú komplexný materiál s podrobným popisom napadnutých stromov na Zadnej Poľane, aj s analýzou suchého porastu, vyznačením živých chrobačiarov, návrhom opatrení a technológie odkôrnenia a ťažby. Ako uviedla hovorkyňa š. p. Lesy SR Veronika Petríková, k analýze nepozvali žiadne mimovládne ochranárske združenie. "Nepovažujeme ich výkriky za relevantné," povedala Petríková.

Lesníci chcú ešte vyriešiť problém s vyťaženým a odkôrneným drevom. "V záujme uplatňovania environmentálnych postupov navrhuje š.p. Lesy SR, aby v niektorých porastoch bolo vyťažené a očistené drevo ponechané v poraste," informovala Petríková. Lesníci preto chcú požiadať ministerstvo životného prostredia o dotáciu na záchranu smrekových biotopov,

Ministerstvo životného prostredia SR povolilo ťažbu dreva na rozsiahlej ploche pralesov v Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana. V rozhodnutí nestanovilo pre ťažbu limit. Drevo je možné v tomto najprísnejšie chránenom území ťažiť do konca roka 2018. Ministerstvo svoj postup odôvodňuje potrebou zásahov proti podkôrnemu hmyzu. Na rozhodnutie MŽP povoliť ťažbu na Zadnej Poľane zareagovalo viac ako 160 vedeckých a odborných pracovníkov z oblasti ekológie, lesníctva, zoológie, botaniky, environmentalistiky, krajinárstva a ďalších prírodných vied. Ministrovi Jozefovi Medveďovi, ministrovi pôdohospodárstva Vladimírovi Chovanovi a generálnemu riaditeľovi š.p Lesy SR Alojzovi Riškovi adresovali výzvu, aby zamedzili ťažbu a do preskúmania povoľovacieho rozhodnutia boli zapojené aj odborné a vedecké kapacity.

Vedeckí a odborní pracovníci upozorňujú ministra životného prostredia, že rozhodnutie bolo prijaté bez konzultácie s vedeckými inštitúciami a dotknutou odbornou verejnosťou, pričom ignoruje aj stanoviská vlastných odborných organizácií - Štátnej ochrany prírody a Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Následkom ťažby by podľa nich boli nenávratné škody na najcennejšom prírodnom dedičstve Slovenska, na zdrojoch vedeckého poznania a morálke spoločnosti. Mimoriadny význam Národnej prírodnej rezervácie Zadná Poľana podčiarkuje aj skutočnosť, že slúži pre vedecký výskum prirodzeného vývoja pralesov už niekoľko desaťročí.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Orange v 1. štvrťroku s výnosmi 177 mil. eur
<< predchádzajúci článok
O 13:00 môže stíhačka spôsobiť sonický tresk