Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. novembra 2006

Stavebníci očakávajú pokles stavebnej aktivity



Stavebné podniky očakávajú v nasledujúcich troch mesiacoch pokles stavebnej aktivity, keď konjunkturálne saldo pokleslo o štyri body na 25 bodov. Ako vyplýva z výsledkov októbrového ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) - Stavebné podniky očakávajú v nasledujúcich troch mesiacoch pokles stavebnej aktivity, keď konjunkturálne saldo pokleslo o štyri body na 25 bodov. Ako vyplýva z výsledkov októbrového konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR (ŠÚ), nižšiu stavebnú aktivitu očakáva štvrtina podnikov a podľa sídla ide najmä o firmy z košického kraja. Naopak vyššiu intenzitu stavebnej aktivity predpokladá len 12 % firiem.

Zhoršilo sa aj hodnotenie ekonomickej situácie podnikov, keď konjunkturálne saldo pokleslo o tri body na 18 bodov a zhoršenie očakáva sedem percent respondentov. Podľa ŠÚ majú firmy na základe objednávok zabezpečenú prácu v priemere na osem mesiacov. Najvyššiu zásobu práce pritom majú firmy s počtom zamestnancov nad 500 a to na 10,5 mesiaca. Ďalej sú to firmy realizujúce inžinierske stavby, opravy a údržbu, ktoré majú zásobu na 9,8 mesiaca a firmy realizujúce bytové stavby majú zásobu na 8,3 mesiaca. Z územného hľadiska ide najmä o podniky z trenčianskeho kraja, ktorých zásoba práce presahuje 11 mesiacov.

V najbližších troch mesiacoch stavebné firmy očakávajú aj rast cien stavebnej produkcie. S rastom počíta 34 %, naproti tomu znižovanie cien predpokladá len jedno percento respondentov. V rovnakom období by podľa výsledkov prieskumu nemali nastať zmeny vo vývoji zamestnanosti, keď so zmenami neuvažuje takmer 70 % respondentov.

Stavebné firmy v októbri horšie hodnotili aj súčasnú úroveň dopytu po stavebnej produkcii a konjunkturálne saldo kleslo o osem na mínus dvadsať bodov. Úroveň dopytu považovalo pritom za nedostatočnú až 25 % respondentov. Medzi najvýznamnejšími faktormi stále figurujú finančné obmedzenia, nedostatok zamestnancov, konkurencia vo vlastnom sektore, platobná nedisciplinovanosť odberateľov či nerovnomerné rozloženie zákaziek v rámci regiónov. Bariéry rastu pritom nepociťuje 41 % podnikov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O Lipšicovej sťažnosti v prípade novinára Kleina nerozhodli
<< predchádzajúci článok
eGovernment u nás brzdí aj nedostatočná osveta obyvateľstva