28. februára 2013

Stoch získal zlato z veľkého mostíka

Zlatú medailu vo štvrtkovej večernej súťaži mužov v skokoch na lyžiach na 51. majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v talianskom Val di Fiemme si na veľkom mostíku HS-134 ...

kamil stoch VAL DI FIEMME 28. februára (WEBNOVINY) - Zlatú medailu vo štvrtkovej večernej súťaži mužov v skokoch na lyžiach na 51. majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v talianskom Val di Fiemme si na veľkom mostíku HS-134 vybojoval Poliak Kamil Stoch, ktorý viedol aj po prvom kole.

Pre 25-ročného rodáka zo Zakopaného je to prvý kov na MS a najväčší úspech v doterajšej kariére. Druhé miesto s odstpom 6,1 bodu obsadil Slovinec Peter Prevc, ktorý získal na tohtoročnom šampionáte už druhú medailu (na strednom mostíku bol bronzový, pozn.).

Tretí skončil Nór Anders Jacobsen. Poradie na medailových priečkach po prvom kole sa nemenilo. Sen o obhajobe najcennejšieho kovu z predchádzajúcich MS 2011 v nórskom Osle sa rozplynul Rakúšanovi Gregorovi Schlierenzauerovi, aktuálneho lídra Svetového pohára a rekordéra v počte individuálnych triumfov v rámci SP (48) klasifikovali až na 8. priečke.

Sobotňajší svetový šampión zo stredného mostíka vo Val di Fiemme Anders Bardal z Nórska obsadil 11. miesto. Slovenskí reprezentanti Tomáš Zmoray a Patrik Lichý nepostúpili zo stredajšej kvalifikácie do štvrtkového 1. kola hlavnej súťaže medzi 50 najlepších.

Víťaznému Kamilovi Stochovi namerali 131,5 a 130 metrov, za čo získal od rozhodcov 295,8 bodu. Po legendárnom Adamovi Malyszovi sa stal historicky iba druhým poľským svetovým šampiónom. Na veľkom mostíku je to len druhý triumf skokana na lyžiach z tejto krajiny (premiérovo sa tešil Malysz na MS 2003 práve vo Val di Fiemme, pozn.), poľský reprezentant vystúpil na najvyšší stupienok na svetovom šampionáte po šiestich rokoch - naposledy Malysz na strednom mostíku na MS 2007 v Sappore.

"Konečne sa mi to podarilo. O Adamovej prítomnosti na tomto šampionáte som vedel. Cítil som samozrejme aj jeho podporu. Som rád, že som ho nesklamal a potešil všetkých poľských fanúšikov. Z dnešného víťazstva mám obrovskú radosť," uviedol do mikrofónu Eurosportu Kamil Stoch.

Jeho famózny krajan, štvornásobný majster sveta Adam Malysz skonštatoval: "Kamil predviedol dva parádne skoky, v ktorých trafil odraz. Nadviazal na výborné vystúpenie z kvalifikácie, aj v hlavnej súťaži mu všetko vyšlo. A že bol iba skokanom jedného kola? Dnes sa dobre skoncentroval, toto nenatrénujete. Teší ma, že Poľsko má opäť svetového šampióna v skokoch na lyžiach." Stoch ašpiroval na medailu už v sobotňajšej súťaži na strednom mostíku, ale po 2. priečke v prvom kole nezvládol situáciu vo finálovom druhom pokuse a klesol na konečnú 8. pozíciu.

V sobotu 2. marca na MS 2013 vo Val di Fiemme rozdelia v rámci skokanských súťaží posledné medailové kolekcie, a to v súťaži družstiev mužov na veľkom mostíku HS-134. Štart 1. kola je o 16.30 h.

Majstrovstvá sveta 2013 v severských lyžiarskych disciplínach vo Val di Fiemme (Tal.)

Skoky na lyžiach - muži - súťaž jednotlivcov na veľkom mostíku HS-134 - štvrtkové výsledky:
1. Kamil Stoch (Poľ.) 295,8 bodu (131,5 m/130 m), 2. Peter Prevc (Slovin.) 289,7 (130,5 m/130,5 m), 3. Anders Jacobsen (Nór.) 289,1 (129 m/131 m), 4. Wolfgang Loitzl (Rak.) 284,9 (128,5 m/132,5 m), 5. Jan Matura (ČR) 281,4 (127,5 m/132 m), 6. Richard Freitag (Nem.) 280,4 (129 m/128,5 m)