Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2009

Stovky ľudí na mohyle spomínali na Štefánika



Stovky ľudí si dnes na mohyle na Bradle uctili pamiatku jedného zo zakladateľov Československa Milana Rastislava Štefánika, ktorý zomrel pri leteckom nešťastí pred 90 rokmi. Niektorí sa pri ...



Zdieľať
BREZOVÁ POD BRADLOM 3. mája (WEBNOVINY) - Stovky ľudí si dnes na mohyle na Bradle uctili pamiatku jedného zo zakladateľov Československa Milana Rastislava Štefánika, ktorý zomrel pri leteckom nešťastí pred 90 rokmi. Niektorí sa pri spomienke na jeho osobu usmievali a vítali politikov a delegácie z viacerých štátov, iní želali najmä mladšej generácii, aby na túto osobnosť nezabudli a vážili si jeho hodnotu, ktorá je trvácna. Pamiatku si dnes uctili aj najvyšší ústavní činitelia, ministri a ďalší politici. Nechýbal medzi nimi ani premiér Robert Fico. „V mohyle na Bradle sníva svoj sen slovenský Ikaros,“ vyhlásil premiér. Dodal, že hoci si pripomíname výročie jeho smrti, jeho zaujíma jeho inšpiratívny a tvorbou naplnený život.


Spomienkové podujatie, na ktorom sa zúčastnili okrem domácich politikov aj zahraničné delegácie, sa konala pri Štefánikovej mohyle na Bradle neďaleko jeho rodnej obce Košariská. Fico na mohyle pripomenul, že na zástave Štefánikovho života sú zakódované tri hodnoty, ktoré dnes môže nasledovať každý vlastenec. Ide o jeho životné krédo – veriť, milovať, pracovať, povedal premiér. „Traduje sa lacný stereotyp, že čo Masaryk myslel, Beneš povedal a Štefánik vykonal. Takéto učenie robí z Milana Rastislava nanajvýš malého výkonného práporčíka. Dokumenty však dokazujú pravý opak. Bol to vojak povinnosti, ktorý konal vždy ako generál,“ vyhlásil Fico. Zdôraznil, že jeho postoje boli na hranici ľudského sebaobetovania.

M. R. Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách v rodine evanjelického kňaza. Po štúdiách astronómie na pražskej Univerzite Karlovej odišiel do Paríža. Počas 1. svetovej vojny bojoval ako pilot vo francúzskej armáde, kde dosiahol hodnosť brigádneho generála. V roku 1916 sa stal podpredsedom riadiaceho orgánu česko-slovenského zahraničného odboja Česko-slovenskej národnej rady založenej v Paríži. V prvej vláde novej republiky vyhlásenej 28. októbra 1918 zastával post ministra vojny. Zahynul 4. mája 1919 po havárii lietadla pri návrate do vlasti.

Podľa premiéra Štefánik miloval slovenskú vlasť tak, že konal pre jej blaho všade, v každej krajine a na každom kontinente. Očarujúca bola podľa neho jeho osobnosť aj pre ženy. „Posledným posolstvom Štefánika je hodnota práce, ochota pracovať. Práca bola pre Štefánika vykúpením, keď hladoval aj trel biedu,“ vyhlásil premiér. Na Štefánikovi podľa neho nie je zaujímavá jeho smrť či špekulácie o tom, či ho dakto zostrelil. „Vzrušujúci je jeho život, ktorý sa podobal letu orla tatranského. Jeho sebavedomie je príkladom pre slovenskú mládež,“ dodal Fico.

Spoluzakladateľovi Československa Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalia v pondelok v centre Bratislavy sochu v nadživotnej veľkosti. Jeho podobizeň, ktorú umiestnili pred novú budovu Slovenského národného divadla, vyrobili zlievači z moravského Blanska.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ľudia Sarkozymu neveria rovnako ako Chiracovi
<< predchádzajúci článok
Na protestujúcich Rómov zaútočili neonacisti