Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. novembra 2012

Štrajk učiteľov stále hrozí, prebiehajú ďalšie rokovania



Školskí odborári sa dnes opäť nedohodli s ministrami školstva a financií Dušanom Čaplovičom a Petrom Kažimírom na požadovanom zvýšení platov učiteľov o desať percent. Štrajk ...



Zdieľať
uciteliastrajkprotest BRATISLAVA 19. novembra (SITA) - Školskí odborári sa dnes opäť nedohodli s ministrami školstva a financií Dušanom Čaplovičom a Petrom Kažimírom na požadovanom zvýšení platov učiteľov o desať percent.


Štrajk učiteľov sa tak zatiaľ nepodarilo zažehnať. Tento týždeň budú nasledovať ešte ďalšie rokovania o technických detailoch a štatistikách, ale odborári nemienia ustúpiť od požadovaných desiatich percent. V pondelok zasadne aj štrajkový výbor, aby učiteľov informoval, ako bude od 26. novembra prebiehať štrajk.

"Žiaľ musím konštatovať, že sme sa nedohodli. Nedohodli sme sa na navýšení platov pre rok 2013 minimálne o 10 percent do taríf a taktiež sme sa nedohodli na ďalších krokoch, ktoré my navrhujeme do memoranda, ktoré by mohlo byť podpísané na úrovni vlády a Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku," povedal po rokovaniach s ministrami u prezidenta Ivana Gašparoviča odborový predák Pavel Ondek.

Trvajú naďalej na navýšení finančných prostriedkov na platy pre všetkých zamestnancov regionálneho školstva a vysokého školstva. Vládna ponuka na päťpercentné zvýšenie platov, ktorá by si z rozpočtu vyžiadala 62 miliónov eur, sa netýka vysokoškolských učiteľov.


Ondek po rokovaní dodal, že od ministra Kažimíra nedostali žiadny nový návrh, šéf rezortu financií naďalej trvá na ponuke 62 miliónov eur. Minister financií informoval, že do 26. novembra sa ešte minimálne raz stretnú s odborármi, aby si vyjasnili technické výpočty a štatistiky, keďže nemajú úplne zhodné údaje.

Žiadne konkrétne návrhy pre odborárov však Kažimír nechcel ani len naznačiť, aby nepokazil prípadnú možnú dohodu. "Máme ešte dosť času, aby sme si s chladnými hlavami sadli za stôl a pokúsili sa zabrániť tomu, čo si nikto nepraje, aby školy po 26. novembri boli zatvorené," dodal Kažimír.

Ďalšie diskusie sa podľa neho týkajú štrukturálnych problémov v školstve, počtu škôl, počtu žiakov, počtu učiteľov, podmienok, v ktorých učia, kvality vysokého školstva a ďalších problémov, ktoré sa 20 rokov neriešili.

Prezident Ivan Gašparovič vyzval všetkých k racionálnej dohode a každý si podľa neho musí uvedomiť, aká je situácia vo svete a na Slovensku. "Či štrajk bude víťazstvom, ak sa nič nedosiahne, tak to je zase otázka, na ktorú budúcnosť bude odpovedať," dodal.

Štrajk učiteľov:

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku vyhlásil od 26. novembra časovo neobmedzený štrajk. Podľa prvotných odhadov by sa malo do štrajku zapojiť asi 80 percent zamestnancov základných škôl a 65 až 75 percent zamestnancov stredných škôl.

Odborári trvajú na desaťpercentnom zvýšení tarifných miezd pre všetkých zamestnancov školstva a postupnom navyšovaní peňazí pre tento rezort. Opakovane odmietli vládnu ponuku na päťpercentné zvýšenie platov cez normatívy, ktoré sa nemá týkať vysokoškolských učiteľov.

Pedagogickí pracovníci by si prilepšili o 36 eur a nepedagogickí o 18 eur, čo by si vyžiadalo celkovo 62 miliónov eur. Ministri školstva a financií opakovane odborárom odkazujú, že päť percent je maximum, čo dovolí rozpočet.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štát zunitarizuje finančné toky žúp, pošle ich do pokladnice
<< predchádzajúci článok
Turecko rozmiestni na hranici rakety od NATO, tvrdí Nemecko