Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. októbra 2012

Štrajkovať budú aj súdni zamestnanci, chcú lepšie platy



Po tom, ako sa proti svojim nízkym mzdám začali búriť zdravotníci, učitelia či zamestnanci úradov práce, sa do boja o lepšie ohodnotenie pustili aj zamestnanci v súdnictve. Ako ...



Zdieľať
sud BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - Po tom, ako sa proti svojim nízkym mzdám začali búriť zdravotníci, učitelia či zamestnanci úradov práce, sa do boja o lepšie ohodnotenie pustili aj zamestnanci v súdnictve.


Ako informoval portál najpravo.sk, justičné odbory odovzdali otvorený list zamestnancov justície ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi prostredníctvom štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej na stretnutí 23. októbra.

Celkovo pracuje v rezorte Ministerstva spravodlivosti približne 4 500 zamestnancov okrem sudcov, z toho je približne 2 500 ľudí v odboroch a účasť v ostrom štrajku po 48-hodinovom prieskume zatiaľ potvrdilo približne 1 500 zamestnancov, uvádza portál.


Prácu asistentiek a úradníkov nik nevidí

Platy mnohých zamestnancov v súdnictve sa totiž pohybujú na hranici minimálnej mzdy a k tomu hrozí v roku 2013 v rezorte ďalšie prepúšťanie a znižovanie platov. Podľa predsedníčky justičných odborov Marty Božkovej je potrebné, aby sa verejnosť dozvedela o zúfalej situácii v justícii.

"Justícia je neustále podhodnocovaná a nedocenená. Každý za slovom súd vidí len sudcu, prieťahy a rôzne kauzy.... ale nikto za týmto slovom nevidí úmornú prácu administratívy, teda asistentiek, tajomníčok, vyšších súdnych úradníkov, probačných a mediačných úradníkov, ale ani zamestnancov správy a vo verejnom záujme. Bez týchto ľudí by justícia skolabovala," uviedla pre portál najpravo.sk Marta Božková, predsedníčka Odborového zväzu justície.


Pre súdy by bol štrajk paralýzou

Odborári pre zamestnancov v súdnictve podľa portálu najpravo.sk požadujú, aby pri vytváraní rozpočtu boli jasne definované mzdové nároky zamestnancov justície - súdov, osobitne sudcov, osobitne ZVJS a osobitne MS SR, ďalej rovnaké platové tarify pre zamestnancov súdnictva s platmi zamestnancov na Ústavnom súde SR, pretože ich práca je totožná s prácou zamestnancov Ústavného súdu v SR, avšak rozdiely v platových tarifách dosahujú až 280 eur.

Odborári chcú aj navýšenie rozpočtu súdov určeného na vyplácanie osobného hodnotenia a zmenu v spôsobe jeho rozdeľovania tak, aby pri rozdeľovaní odmien boli aj zástupcovia odborov, a aby boli financie na osobné ohodnotenie opatrením MS SR adresované na konkrétne funkcie, ošatné či doplatok k práceneschopnosti, rehabilitácie, rovnako ako majú zamestnanci ZVJS a sudcovia.

Pre slovenské súdy by štrajk znamenal úplnú paralýzu činnosti, keďže vo svojich kanceláriách na súdoch by ostali pravdepodobne len sudcovia. Nemal by im však kto pripraviť a napísať rozhodnutia či zápisnice z pojednávaní, rozposlať súdne zásielky alebo prijímať podania občanov. V súčasnosti predstavuje plat súdnej asistentky približne 350 eur čistého a nástupný plat právnika - vyššieho súdneho úradníka do 500 eur v čistom vyjadrení, uvádza najpravo.sk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nižší dopyt po obilninách a olejninách tlačí ceny nadol
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo dalo zbohom úradníkom, ktorí nevrátili odmeny