Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. apríla 2013

Strany nesplnili sľub sprísniť kontrolu ich financovania



Ani jedna z parlamentných strán, ktoré minulý rok pred voľbami sľúbili zvýšiť transparentnosť ich financovania a sprísniť kontrolu straníckych aktivít, nesplnila svoj verejne podpísaný ...



Zdieľať
fico cola smer gorila BRATISLAVA 4. apríla  – Ani jedna z parlamentných strán, ktoré minulý rok pred voľbami sľúbili zvýšiť transparentnosť ich financovania a sprísniť kontrolu straníckych aktivít, nesplnila svoj verejne podpísaný záväzok.


Strany pred rokom sľúbili sprísniť pravidlá

Politické strany sa pred voľbami zaviazali, že do roka od nástupu nového parlamentu sprísnia pravidlá financovania. Pod záväzok sa podpísali Smer-SD, KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS, SaS, OĽaNO, SMK a 99%.

Ak by politici sľuby naplnili, mala by sa kontrola príjmov a výdavkov strán presunúť z Národnej rady SR a ministerstva financií na nestranný kontrolný orgán, ktorý by vyžadoval ich deklarovanie nielen od strán, ale aj od kandidátov, a to vrátane lokálnych volieb.

Strany by mali tiež sprísniť dozor nad politickými výdavkami tretích osôb, či zvýšiť sankcie za porušenia zákona. Rozšíriť by sa mali majetkové priznania.
„Pre mňa je to potvrdenie toho, že politici nie sú úplne rovní ostatným občanom, že sú niečo nad zákon,“ uviedol dnes pred novinármi riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

Politici podľa jeho slov na jednej strane vyzývajú ľudí na platenie daní a k boju proti daňovým podvodom, na druhej strane podpíšu niečo, čo nesplnia a nič sa nedeje. „Ako sa má cítiť občan?“ poznamenal Šípoš.

Viac ako rok po kauze Gorila tak napriek sľubom ostáva podľa neho systém financovania politikov bez nezávislej kontroly, vykazujú sa len niektoré výdavky a voľby starostov či predsedov krajov sú bez akejkoľvek regulácie finančných tokov.

Šéf Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) Ctibor Košťál pripomenul, počas nasledujúcich dvoch rokov bude na Slovensku štvoro volieb – župné, prezidentské, európske a komunálne. „Ročná nečinnosť strán znamená, že župné a prezidentské voľby s veľkou pravdepodobnosťou prebehnú bez toho, aby verejnosť dostatočne poznala pozadie financovania kandidátov,“ zdôraznil.

Čiastočné plnenie záväzku podľa Šípoša predstavuje zámer dvoch nezaradených poslancov Daniela Lipšica a Jany Žitňanskej, ktorí v novembri 2012 predložili do parlamentu návrh deklarovať bezodplatné plnenia a naviazať štátne dotácie na súkromné dary stranám, v čom ich podporili aj poslanci za OĽaNO, novela však neprešla. Pred mesiacom kontaktovali TIS s návrhom na zvýšenie kontroly financovania strán predstavitelia Ľudovej platformy, novelu však do parlamentu nepredložili.

Vládny Smer-SD s organizáciami nekomunikoval, pred mesiacom im generálny tajomník strany a minister práce Ján Richter, ktorý záväzok pred voľbami za Smer-SD podpísal, na ich podnet odpovedal, že doteraz pracovali na novele zákona o verejnom obstarávaní. Minister vnútra Robert Kaliňák sa pred časom vyslovil, že na zefektívnení financovania strán bude rezort pracovať, doteraz sa k tomu nedostal pre inú prácu.

Šípoš nepredloženie akéhokoľvek zákona považuje za prekvapivé aj preto, že za minulej vlády sa chystal takýto návrh a nebolo treba začínať úplne od začiatku. „Zákon nie je ťažký, nie je ultra zložité ho napísať. Chýba skôr politická vôľa,“ uzavrel.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VÚB patrí medzi najbezpečnejšie banky v Európe
<< predchádzajúci článok
Zlodeji ukradli kompletné lešenie z novostavby v Bardejove