Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. júna 2015

Strany sa dohodli na rozdelení Nepálu na 8 federálnych provincií



Záchranári vynášajú telo z helikoptéry počas príchodu do nemocnice 2. júna 2015 v Káthmandu. Štyria ľudia zahynuli pri nehode vrtuľníka, ktorý sa z doposiaľ nezistených príčin zrútil na severovýchode Nepálu.



Zdieľať
Záchranári vynášajú telo z helikoptéry počas príchodu do nemocnice 2. júna 2015 v Káthmandu. Štyria ľudia zahynuli pri nehode vrtuľníka, ktorý sa z doposiaľ nezistených príčin zrútil na severovýchode Nepálu. Foto: TASR/AP/Niranjan Shrestha
Káthmandu 9. júna (TASR) - Nepálske politické strany v pondelok oznámili, že sa dohodli na rozdelení republiky na osem federálnych provincií. Skončili tak dlhoročnú patovú situáciu ohľadne novej ústavy, ktorá má stabilizovať krajinu po občianskej vojne a zrušení monarchie, informovala tlačová agentúra Reuters.


K dohode dospeli mesiac nato, ako ničivé zemetrasenie otriaslo Nepálom. Podľa analytikov sa politici rozhýbali po kritike ich pomalej reakcie na prírodnú katastrofu.

Nepál už premeškal niekoľko záväzných termínov pre napísanie prvej ústavy po zrušení monarchie. V chudobnej himalájskej krajine žije 28 miliónov obyvateľov.

Jadrom sporu politických strán bol počet provincií, ich hranice a tiež názvy založené na etnickej príslušnosti, ako požadovali nepálski maoisti, ktorí až do roku 2006 viedli 10-ročné povstanie proti štátu.

"Vláda zriadi federálnu komisiu, ktorá stanoví vnútorné hranice (zväzových) štátov," uviedli štyri hlavné politické strany, vrátane maoistov, vo vyhlásení. Názvy federálnych provincií rozhodne dvojtretinová väčšina ich zastupiteľstiev, ktoré budú zvolené po dokončení novej ústavy, dodali.

Desiatky malých politických strán dohodu odmietli s tým, že hranice a názvy sú veľmi dôležité na to, aby o nich teraz nerozhodli.

Nová ústava bola podmienkou pre mierovú dohodu s maoistami po konflikte, v ktorom bolo zabitých vyše 17.000 ľudí. Dva roky po skončení občianskej vojny bola zrušená 239-ročná nepálska monarchia.

"Akékoľvek ďalšie dohadovanie sa nad ústavou by iba ďalej ubralo politikom sympatie ľudí, ktorí prišli o všetko v zemetrasení," uviedol editor denníka Himalayan Times.

Dve zemetrasenia, 25. apríla a12. mája, zabili v Nepále najmenej 8773 ľudí a zničili vyše pol milióna domov, čo prinútilo milióny ľudí žiť bez riadnej strechy nad hlavou v čase, kedy majú na budúci týždeň doraziť monzúnové dažde.

Predstavitelia politických strán uviedli, že svoju dohodu predložia osobitnému ústavodarnému zhromaždeniu, ktoré zahrnie dohodnuté podmienky do návrhu novej ústavy, ktorá by mala vstúpiť do platnosti v júli. Následne odstúpi z funkcie premiér Sušil Koirála a očakáva sa, že sa moci chopí druhá najväčšia strana vo vládnucej koalícii, stredoľavá Komunistická strana Nepálu (zjednotená marxisticko-leninská). Strany sa na tom dohodli vlani s premiérom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vodcovia oboch častí Cypru navštívili spoločne v Limassole divadlo
<< predchádzajúci článok
Mexické parlamentné a regionálne voľby majú viacero víťazov