Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. januára 2006

Strata ziskov z tranzitu plynu nehrozí



Slovenskom do Európy prechádza 80 percent ruského zemného plynu.



Zdieľať
  Napriek tomu, že Nemci stavajú s Rusmi plynovod popod Baltské more, nemal by mať výrazný vplyv na zisky Slovenska z tranzitu plynu. Spotreba plynu stúpa a dnešné kapacity plynovodov už o niekoľko rokov nebudú stačiť.
Do Európy sa v súčasnosti dostáva plyn z piatich oblastí. V Severnom mori ho ťažia najmä Briti a Nóri. Na Sibíri majú vrtné veže Rusi. Ďalším dodávateľom je región Kaspického mora. Stredomorské štáty kupujú zemný plyn najmä z Alžírska, ale ťažbu môže zvýšiť aj Egypt a Lýbia. Aj v Perzskom zálive plyn skvapalňujú a posielajú do Európy.
Najlacnejšia cesta, ako plyn dopraviť k zákazníkovi, vedie plynovodmi. Nimi prichádza do východnej Európy najmä ruský plyn. Problém je, že ak chce napríklad Turkménsko poslať svoj plyn do Nemecka, musí ho, zatiaľ prepraviť cez Rusko, ktoré nemá veľkú ochotu púšťať si na „svoje“ tradičné trhy konkurenciu. Aj Nóri transportujú plyn v rúrach. Z Tuniska vedie na Sicíliu plynovod s alžírskym plynom, no Španieli a Francúzi ho vozia flotilou tankerov. Loď na dopravu skvapalneného zemného plynu je však veľmi drahá, a preto je aj cena plynu z tankera vyššia.
Spoločným znakom exportérov plynu je (s výnimkou Nórska) ich politická nestabilita. Presadzovanie politických požiadaviek zastavením dodávok už pred 40-timi rokmi Európu v prípade ropy ochromilo. Odvtedy sme sa však stali od dodávok energií ešte závislejší.
Čo je najhoršie, energetické potreby Európy stúpajú. Domáce zdroje pritom využívame na hranici ekonomickej únosnosti.
Musíme sa pripraviť na to, že energie zdražejú. Našťastie, keď zdražejú, budú sa dať využívať aj energetické zdroje, ktoré sú dnes neefektívne (ťažba v nedokonale vyťažených ropných alebo uhoľných poliach, niektoré obnoviteľné zdroje energií).


 

Dohodli sa
Rusko a Ukrajina sa na nových podmienkach na dodávky plynu dohodli. Rusi budú 1 000 m3 plynu predávať za 230 dolárov, no Ukrajina bude platiť za tisíc kubíkov len 95 dolárov. Nie je to ekonomický zázrak. Dcérska firma Gazpromu Ros-
ukrenergo bude pre Ukrajinu kupovať aj oveľa lacnejší plyn v Turkménsku a Kazachstanu a výsledná cena za kubík je priemerná. Za transport plynu do západnej a strednej Európy dostane Ukrajina v budúcnosti za každých 100 kilometrov a 1 000 m3 plynu 1,60 USD namiesto 1,09 USD v hotovosti. Na ceny plynu v SR tieto dohody vplyv nemajú.

Zásoby a zásoby
Napriek tomu, že na Slovensku máme podzemné zásobníky plynu (sú to obrovské jaskyne, ktoré vznikli po vyťažení ropy v Gbeloch), podľa informácií 24hodín nedokážu samotné dodať plyn na celé Slovensko. Ich kapacita pritom stačí na 30 percent ročnej spotreby plynu. Keby však z Ruska neprišiel ani kubík plynu, tlak v celej sústave by klesol a na východné Slovensko by sa plyn zo Záhoria nedostal. Už pri projektovaní celej sústavy však nik s takouto možnosťou nepočítal a ani dnes si ju nik nepripúšťa. Výpadky dodávok o 30 percent, ako sme ich zaznamenali začiatkom týždňa, sú však bežné.
Vojtech Hollan


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Plyn nezdražie a vraj ho je dosť (4. 1. 2006)
 Plynu bude dosť, upokojujú plynári (3. 1. 2006)



nasledujúci článok >>
Vymáhanie miliardových dlhov
<< predchádzajúci článok
Na Tri krále zima stále

Strata ziskov z tranzitu plynu nehrozí - diskusné fórum čitateľov

PZZP Láb30.9. 16:09:02