Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. júna 2016

Stredoamerické štáty Guatemala a Salvádor riešia škandály politikovBývalá guatemalská viceprezidentka Roxana Baldetti a bývalý prezident Otto Perez Molina (vzadu v strede) čakajú na vypočutie pred súdom.Zdieľať
Bývalá guatemalská viceprezidentka Roxana Baldetti a bývalý prezident Otto Perez Molina (vzadu v strede) čakajú na vypočutie pred súdom. Foto: TASR AP
Guatemala 17. júna (TASR) - Bývalý guatemalský prezident a jeho taktiež bývalá viceprezidentka boli vo štvrtok oficiálne obvinení z rozsiahleho korupčného škandálu. Informuje o tom agentúra AP.


Obvinení mali vyprázdniť štátnu pokladnicu a prať špinavé peniaze, ktoré neskôr použili v meste Miami na zbesilé nákupy, drahé nehnuteľnosti a luxusné autá.

Okrem bývalého prezidenta Otta Péreza Molinu a bývalej viceprezidentky Roxany Baldettiovej je spolu obžalovaných až 70 ľudí.

Prokurátor Julio Barrios Prado vo štvrtok povedal, že škandál sa týka nelegálneho financovania, sprenevery a prania peňazí. Dodal, že tieto peniaze boli použité na nákupy tovarov a služieb v hodnote niekoľko miliónov dolárov.

Pérez Molina a Baldettiová sa v súčasnosti nachádzajú vo väzení, kde čakajú na súd v súvislosti s iným prípadom týkajúcim sa firiem, ktoré údajne podplácali úrady, aby nemuseli platiť colné poplatky. Obaja tieto obvinenia odmietli.

V Salvádore vyšetrujú veľvyslanca v Nemecku

Bývalý salvádorský minister obrany vo štvrtok odmietol obvinenia, že by svoju pozíciu zneužíval na pašovanie zbraní. Informovala o tom agentúra AP.

José Atilio Benítez Parada, ktorý momentálne zastáva post salvádorského veľvyslanca v Nemecku, sa vo štvrtok stretol so zástupcami generálneho prokurátora.

Žalobcovia požiadali parlamentné zhromaždenie o zrušenie veľvyslancovej diplomatickej imunity, aby ho mohli oficiálne obviniť. Podľa nich bývalý minister obrany nelegálne obchodoval so zbraňami počas vlády prezidenta Mauricia Funesa.

Benítez sa posťažoval, že s ním zaobchádzajú ako s kriminálnikom len na základe slov nejakého svedka pod ochranou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MetLife sa zapojila do dobrovoľníckych aktivít
<< predchádzajúci článok
Mexiko: Dvoch amerických turistov zabila pri prechádzke veľká vlna