Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. mája 2011

Strojvodcovia chcú v piatok na hodinu zastaviť vlakyFederácia strojvodcov SR vyhlásila na záver tohto týždňa ...Zdieľať
dvojposchodovy vlak lucia zacal uz pr Minister dopravy Ján Figeľ (vpravo) v riadiacej miestnosti nového elektrického poschodového vlaku, ktorý dostal meno LuciaFoto: SITA/Tomáš SomrBRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) - Federácia strojvodcov SR vyhlásila na záver tohto týždňa výstražný štrajk. Jeho cieľom je podľa federácie dať jednoznačne najavo nespokojnosť so spôsobom a postupom riešenia revitalizácie železničných spoločností. Výstražný štrajk by mal podľa informácií zverejnených federáciou v piatok 27. mája trvať jednu hodinu, a to od 14:50 do 15:50. Rada Federácie strojvodcov SR poverila štrajkový výbor federácie vyhlásiť termín štrajku svojím uznesením zo začiatku marca tohto roka.


Podľa pokynov štrajkového výboru by sa mal štrajk týkať iba územia Slovenska. Každý vlak vypravený pred 14:50 by mal po rozkaze na odchod odísť a následne po príjazde do najbližšej stanice zastaviť a odísť z nej až po 15:50. Plánovaný priebeh hodinového štrajku je však podľa federácie ešte pracovným materiálom, ktorý bude dokončený po dohode so železničnou spoločnosťou. Štrajkový výbor zároveň odporúča štrajkujúcim a ich podporovateľom nekomunikovať s médiami. "V prípade otázok od cestujúcej verejnosti, slušne podajte informáciu, že sa jedná o štrajk Federácie strojvodcov Slovenskej republiky súvisiaci s nesúhlasom postupu vlády a železničných spoločností pri revitalizácii železníc na Slovensku, ktorá má za následok znižovanie sociálnych istôt rušňovodiča. Nič konkrétne nehovoriť," uvádza federácia v predbežných pokynoch štrajkového výboru.

Program revitalizácie železničných spoločností, ktorý vláda Ivety Radičovej schválila v polovici marca, počíta v priebehu troch rokov s uvoľnením okolo 5 tis. z celkových vyše 31 tis. pracovníkov a dosiahnutím ich vyrovnaného hospodárenia. Ozdravný plán troch štátnych železničných firiem má zároveň zabezpečiť vyrovnanie pohľadávok medzi železničnými spoločnosťami a štátom a optimalizovať nastavenie sektora železničnej dopravy. Ministerstvo dopravy chce vybrať strategického partnera pre Železničnú spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. v medzinárodnom tendri do júna budúceho roka s tým, že by v spoločnosti získal minimálne 66 % akcií. Rezort financií navrhoval naraz predaj celého podielu štátu v nákladnom železničnom prepravcovi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sopečný popol mieri na kontinent, Nemecko zatvorilo letiská
<< predchádzajúci článok
Na ceste zomrel ďalší mladý motocyklista

Strojvodcovia chcú v piatok na hodinu zastaviť vlaky - diskusné fórum čitateľov