24hod.sk    Z domova

29. augusta 2017

STU: Meniaca sa klíma mení aj obdobie výskytu najväčších povodní



Ak nastane veľká povodňová udalosť, často sa to pripisuje meniacej sa klíme. Avšak doteraz nebolo preukázané, ako môže zmena klímy vplývať na obdobie výskytu povodní v ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 29. augusta (TASR) - Ak nastane veľká povodňová udalosť, často sa to pripisuje meniacej sa klíme. Avšak doteraz nebolo preukázané, ako môže zmena klímy vplývať na obdobie výskytu povodní v rámci Európy. Nová štúdia, ktorej výsledky publikoval časopis Science, ukazuje, že obdobie výskytu najväčšej povodne v roku sa v mnohých oblastiach Európy posúva. Na výskume sa podieľali aj Silvia Kohnová a Ján Szolgay z Katedry vodného hospodárstva Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.


Veľký medzinárodný projekt viedol profesor Günter Blöschl z Technickej univerzity vo Viedni. Spolupracoval pritom s 30 partnermi z celej Európy vrátane Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Odborníci zhromaždili a analyzovali pozorované údaje o najväčšej povodni v každom roku za 50-ročné obdobie (1960-2010) z viac ako 4000 vodomerných staníc z 38 európskych krajín. Ide o unikátny súbor údajov, ktorý pokrýval oblasť celej Európy a tiež rôznorodé vlastnosti povodí.

"Výsledok analýzy obdobia výskytu najväčších povodní v každom roku ukázal, že v niektorých regiónoch nastala v sledovanom období zmena načasovania výskytu týchto povodní. V závislosti od prevládajúcich klimatických príčin vzniku povodňových udalostí sa v niektorých regiónoch najväčšie povodne v roku vyskytujú skôr, v iných neskôr," uviedol profesor Blöschl.

"Z pohľadu niektorých regiónov Európy môžeme povedať, že meniace sa klimatické podmienky majú vplyv na zmenu obdobia výskytu týchto povodní. V posledných dekádach rastie teplota ovzdušia a tým sa napríklad sneh topí skôr, ako tomu bolo v minulosti. Na severovýchode Európy, Švédska, Fínska a v pobaltských štátoch sa aj z tohto dôvodu najväčšia povodeň v roku teraz vyskytuje o jeden mesiac skôr ako v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Vtedy boli tieto povodne zvyčajne v apríli, v súčasnosti je to najmä v marci," hovorí Szolgay.

Naopak, v oblasti severnej Británie, západného Írska, oblasti Škandinávie a severného Nemecka sa v súčasnosti vyskytujú veľké povodne asi o dva týždne neskôr, ako tomu bolo pred niekoľkými desaťročiami.

Vo vzťahu k Slovensku sú však odborníci opatrní. "V našej geografickej polohe neexistuje jasne prevládajúca klimatická príčina vzniku povodní, vo vzťahu k Slovensku, pretože nemôžeme tak preukázateľné hovoriť, že by dochádzalo k jednoznačnému posunu výskytu najväčšej ročnej povodne. Vieme povedať, že v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier sa vyskytujú najčastejšie povodne v období jún a júl a ide najmä o povodne spôsobené prívalovými dažďami. V oblasti Malých Karpát či východného Slovenska zase zaznamenávame povodne v marci a apríli a príčinou je najmä topenie snehu v kombinácii so zrážkami," dodala Kohnová.

TASR o tom informovala Andrea Settey Hajdúchová zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/stu-meniaca-sa-klima-meni-aj-obdobie-vyskytu-najvacsich-povodni-cl532049.html