Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. marca 2021

STU v Bratislave a UMB v Banskej Bystrici vstúpili do protestuDo protestu proti politizácii verejných vysokých škôl vstúpila v pondelok aj Univerzita Komenského v Bratislave.Zdieľať
STU v Bratislave a UMB v Banskej Bystrici vstúpili do protestu

Aj Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave vstúpila od pondelka 1. marca do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl. Vyhlásil to Akademický senát STU. Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici sa taktiež pripojila k protestu vyhlásenému Univerzitou Komenského (UK) v Bratislave proti politizácii riadenia vysokých škôl a politike znižovania financií dlhodobo podfinancovaným verejným vysokým školám.


STU tvrdí, že ak minister školstva nestiahne prezentovaný návrh novely vysokoškolského zákona a nezmení sa aktuálna finančná politika ministerstva voči verejným vysokým školám, pristúpi univerzita k vyhláseniu štrajku. Uznesenie o tom prijal senát na pondelkovom zasadnutí.

Do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl vstúpila v pondelok aj Univerzita Komenského v Bratislave. Vyhlásilo to jej vedenie a predsedníctvo Akademického senátu UK. Aktuálne prezentovaný návrh novely vysokoškolského zákona spolu s finančnou politikou ministerstva voči verejným vysokým školám, ktorú začalo uplatňovať od tohto kalendárneho roka a ktorej podstatou je ešte znížiť prísun financií aj tak dlhodobo podfinancovaným verejným vysokým školám, sú podľa UK kroky, ktoré vytvárajú na vysokých školách prostredie úplného podriadenia sa ministerstvu.

Akademický senát Trnavskej univerzity (TU) v Trnave vyhlásil štrajkovú pohotovosť. Je reakciou na pripravovanú novelu vysokoškolského zákona, ktorú akademický senát zásadne odmieta. Uvádza sa to v piatkovom (26. 2.) vyhlásení, ktoré senát prijal na svojom rokovaní.

V utorok od 9.00 h sa má uskutočniť stretnutie zástupcov vysokoškolských reprezentácií – Slovenskej rektorskej konferencie, Rady vysokých škôl a Študentskej rady vysokých škôl – s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Branislavom Gröhlingom (SaS). Predmetom stretnutia bude návrh novely zákona o vysokých školách, potvrdil predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Od stredy 3. marca ostanú otvorené len školy a škôlky pre deti rodičov, ktorí musia chodiť do práce
<< predchádzajúci článok
Tržby pošty klesli o milióny eur, napriek nakazeným zamestnancom sa snaží o plynulé doručovanie

STU v Bratislave a UMB v Banskej Bystrici vstúpili do protestu - diskusné fórum čitateľov