Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. augusta 2013

Študent Jan Palach, ktorý sa na protest upálil, by mal 65 rokov



Študent Jan Palach, by dnes oslávil 65. narodeniny.



Zdieľať
Ján Palach Foto: TASR/Wikipédia
Praha/Bratislava 11. augusta (TASR) - Študent Jan Palach, by dnes oslávil 65. narodeniny.


V roku 1969 sa v Prahe upálil na protest proti okupácii, proti pokračujúcemu ústupu vedenia komunistickej strany a štátu z pozícii reformného kurzu spred augusta 1968 a proti narastajúcej letargii ľudí. Svojou obetou chcel zmobilizovať ľudí na aktívnejší odpor.

Jan Palach, ktorý sa narodil 11. augusta 1948 vo Všetatoch, študoval v rokoch 1967-1968 na Vysokej škole ekonomickej v Prahe, od roku 1968 bol poslucháčom pražskej Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej.

V novembri 1968 sa zúčastnil na štrajku študentov proti niektorým opatreniam Komunistickej strany Československa (KSČ) a štátu, ktorými sa legalizovala augustová okupácia Československej socialistickej republiky (ČSSR) vojskami Varšavskej zmluvy.

Na protest proti okupácii sa Jan Palach 16. januára 1969, približne o 14.30 h, pri fontáne Národného múzea na Václavskom námestí v Prahe polial benzínom a zapálil. Na mieste zanechal list, v ktorom uviedol, že týmto činom chce vysloviť nesúhlas s rozširovaním okupačného časopisu Zprávy a s cenzúrou domácich masovokomunikačných prostriedkov.

S ťažkými popáleninami ho potom previezli na kliniku plastickej chirurgie v Legerovej ulici v Prahe, kde 19. januára 1969 zomrel.

V rozlúčkovom liste sa písalo: "Keďže náš národ žije v zúfalej situácii a jeho zmierenie sa s osudom dosiahlo vrcholné štádium, rozhodli sme sa, že takýmto spôsobom dáme najavo náš protest a otrasieme svedomím národa. Členovia našej skupiny, pozostávajúcej z dobrovoľníkov, sa rozhodli v pravom zmysle slova zhorieť za slobodu a demokraciu v Československu".

Palach navrhoval, aby študenti obsadili Československý rozhlas


Podľa nájdených dokumentov, Palach desať dní pred svojím zúfalým činom navrhoval, aby študenti obsadili sídlo Československého rozhlasu a výzvami na štrajk, s podporou Josefa Smrkovského a masovou podporou zo strany študentov, vyvolali "revolúciu zdola". Podľa listu, ktorý historici objavili, obsadenie rozhlasu mala uskutočniť malá skupina študentov, ktorú by po odvysielaní výzvy v rozhlase podporili "masy študentov".

Deň po jeho smrti sa na Václavskom námestí zhromaždili davy trúchliacich. Po položení vencov k soche svätého Václava sa sprievod vydal k budove Filozofickej fakulty UK. Dňa 24. januára 1969 truhlu vystavili pod štátnou vlajkou na nádvorí Karolína. Tam sa Janovi Palachovi prišlo pokloniť viac ako 50.000 ľudí a o deň neskôr sa uskutočnil pohreb.

Čin Jana Palacha nasledovali ďalší mladí ľudia: Josef Hlavatý, Miroslav Malinka, Blanka Nacházelová, Jan Zajíc a Evžen Plocek. Tieto protesty však vyvolali len tichú demonštráciu na znamenie solidarity.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Benefity v práci dostávajú dve tretiny zamestnancov
<< predchádzajúci článok
Nové Mesto hľadá naj babičku a dedka