Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. septembra 2012

Štúdia spoločnosti Fidelity: Ázijčania sú bohatší ako si myslia



Vzhľadom na rastúci záujem dopytu Slovákov po akciových fondoch z Ázie, prináša spoločnosť Fidelity Worldwide Investment výsledky prieskumu, ktoré odôvodňujú investičné príležitosti práve v tejto časti sveta.



Zdieľať
Presúvanie celosvetového bohatstva do Ázie neustále pokračuje. Kým mnohé priemyselné štáty žijú napriek obrovským dlhom  naďalej nad svoje pomery, spotreba v rozvíjajúcich sa ázijských ekonomikách je hlboko pod úrovňou príjmov, ktoré dosahujú. Drvivá väčšina Ázijčanov podceňuje svoju osobnú finančnú situáciu.  Toto je hlavný záver prieskumu, ktorý robil pre spoločnosť Fidelity Worldwide Investment  Ústav pre výskum trhu a verejnej mienky s celosvetovou pôsobnosťou -  Nielsen Company, a to medzi viac ako 5.000 zamestnancami v desiatich hlavných mestách Ázie.
 
Väčšina opýtaných Ázijčanov síce pozná výšku svojho čistého príjmu, ako ho však porovnať, vie odhadnúť len málo z nich. Prevažná väčšina (86 percent) z nich nedokáže vyjadriť na škále od 1 do 10 vplyv rýchleho rozvoja Ázie na svoj vlastný príjem.
 
Skôr skutočnosť ako predstieranie  
„Viac predstierať, ako byť“ je slovný zvrat pre vystatovačné chovanie.  V Ázii o tom sotva možno hovoriť.  Oveľa viac sa hodí opak – „viac byť, ako predstierať“. Pretože väčšina (66 percent) ázijských pracujúcich doteraz podceňuje vlastnú úroveň príjmov – a tým i vlastné finančné možnosti. Práve v jednej z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí sveta sa dvaja z troch opýtaných považujú za chudobnejších, ako v skutočnosti sú. A to aj napriek tomu, že okolo 80 percent z nich vidí dôvod sa domnievať, že ich príjem sa bude počas nasledovnej dekády vyvíjať prinajmenšom stabilne, ak sa dokonca nebude naďalej zlepšovať.
 „Obrovský hospodársky úspech v uplynulých rokoch a desaťročiach sa ešte celkom nepremietol do myslenia mnohých ľudí v rozvíjajúcich sa ázijských spoločnostiach.  Toto zistenie je zaujímavé nielen pre externých pozorovateľov, ale má tiež silný vplyv na efektivitu Ázijčanov v rámci výdavkov, úspor a investícií. Výsledky prieskumu odzrkadľujú vnímanie ich príjmov, nie samotné príjmy,“ uviedol Adam Lessing, vedúci oddelenia Fidelity Worldwide Investment pre Rakúsko a Východnú Európu.
 „Postupom času bude povedomie o objektívnych príjmových pomeroch týchto ľudí narastať, pretože sa otvoria trhy a rozdiely v príjmoch budú výraznejšie. „To povedie  k tomu, že ľudia v Ázii budú čoskoro míňať viac ako doteraz a budú tým generovať dodatočný vnútorný rozvoj,“ povedal Lessing. Už dnes profituje veľa domácich podnikov zo vzrastajúceho vnútorného dopytu silnejúcej strednej vrstvy v Ázii. Vývoj smerom ku konzumnému hospodárstvu namiesto hospodárstva orientovaného na export okrem toho aktívne podporujú  rôzne opatrenia vlády najmä v Číne.
Hoci podľa výsledkov prieskumu niektorí Ázijčania naopak preceňujú vlastný príjem, tento fenomén sa vzťahuje hlavne na spodné príjmové skupiny a - z  geografického hľadiska - na etablované hospodárske centrá ako sú Tokio a Soul.  Teda svet naruby: kým ľudia so skutočne nízkymi príjmami svoje príjmy preceňujú, dobre zarábajúci ľudia svoju kúpnu silu podceňujú. Ako veľmi podceňujú vlastné možnosti práve lepšie zarábajúci pracovníci, sa dá vyčítať z toho, že dokonca i ľudia z troch najvyšších príjmových skupín sami seba zaraďujú do strednej triedy.
Najmä v prudko sa rozvíjajúcich hlavných mestách ako sú Nové Dillí a Šanghaj, nie je ešte vyvinutý cit pre nové finančné slobody. V týchto mestách podceňuje 79 respektíve 78 percent opýtaných úroveň vlastných príjmov. „Z tohto môžu profitovať investori. Pretože včasné investície do podnikov, ktoré budú najviac profitovať z driemajúcej kúpnej sily ázijských konzumentov, ponúkajú vyhliadky na atraktívne výnosy“, vysvetľuje  Lessing.


Ázijčania vidia budúcnosť optimisticky
Starosti o budúcnosť možno cítiť v Ázii len málo. Hoci väčšina opýtaných (76 percent) vychádza z toho, že ďalší hospodársky rozvoj a zvyšovanie prosperity je v nasledovných desiatich rokov možné dosiahnuť len za cenu toho, že sa ešte viac roztvoria nožnice vo vzťahu k výške príjmov. Predsa však je väčšina (90 percent) presvedčená, že ich deti budú mať priemerný alebo dokonca vysoký príjem. Práve v centrách rastu Číny a Indie sa možno stretnúť s takmer neochvejnou dôverou vo vlastnú budúcnosť. A dokonca i v krízou postihnutom Tokiu veria  takmer tri štvrtiny z opýtaných (72 percent), že ich potomstvu sa ujde vyšší ako len nízky príjem.
Pre Fidelity Worldwide Investment realizovala  spoločnosť Nielsen Company tento prieskum  v marci 2012 formou elektronického dotazníka medzi 5.186 respondentmi z nasledovných desiatich hlavných miest:  Peking, Šanghaj, Nové- Dillí, Mumbai, Hongkong, Taipeh, Singapur, Tokio (oblasť metropoly), Soul a Sydney. Ako porovnávacie kritériá pre vnímanie vlastnej príjmovej skupiny, ktoré bolo  v štúdii skúmané, boli z príslušných miest zadovážené úradné štatistiky o skutočnom rozdelení príjmov. Pritom bolo klasifikovaných celkom desať príjmových tried.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kontroverzný rakúsky miliardár zakladá euroskeptickú stranu
<< predchádzajúci článok
Rozširovanie internetu má prevratný vplyv na ekonomiku