Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. júla 2009

Stúpa počet žien, ktoré sú ochotné prenajať svoju maternicu



Dvadsaťšesťročná Brandy Hummel je jednou zo žien, ktoré sa dobrovoľne rozhodli stať surogátkou. Pod srdcom nosí dvojičky, ktoré jej ako embryá asi pred pol rokom implantovali do maternice. ...



Zdieľať
BRATISLAVA 17. júla (WEBNOVINY) - Dvadsaťšesťročná Brandy Hummel je jednou zo žien, ktoré sa dobrovoľne rozhodli stať surogátkou. Pod srdcom nosí dvojičky, ktoré jej ako embryá asi pred pol rokom implantovali do maternice. Súhlasila, že sa stane náhradnou matkou pre dvojicu, ktorá žije vzdialená asi 400 km, v meste New York.


Pre mnohé ženy je táto cesta jedinou k tomu, aby mali deti, keď ony samé nemôžu otehotnieť. Po tom, ako Dina Feivelson, biologická matka dvojičiek, porazila rakovinu, bola pripravená so svojím manželom Neilom založiť si rodinu. Lekári jej však povedali, že otehotnieť bude pre ňu príliš riskantné, preto sa rozhodla, že si najme niekoho iného, aby jej pomohol splniť sen o deťoch. "Mali sme 24 zamrazených embryí," povedala Feivelson. "Potrebovali sme nájsť cestu, ako sa z embryí stanú bábätká." Feivelsonovci surogátke platia nielen lekárske prehliadky a iné výdavky týkajúce sa dieťaťa, ale každý mesiac počas tehotenstva jej platia 2 100 dolárov (približne 1 500 eur). Hummelovci však tvrdia, že to nie je o peniazoch, keďže obaja žijú v novopostavenom dome a pracujú na plný úväzok, čím si sami zarobia dosť peňazí, aby mohli zaplatiť svoje účty. "Keby som nemohla mať svoje vlastné dieťa, tiež by som chcela, aby toto niekto pre mňa urobil," povedala Hummel, a ako dodala: "Jednoducho milujem ten pocit byť tehotná. Vtedy sa cítim najzdravšia".

Stali sa však aj prípady, keď sa náhradná matka odmietla vzdať detí. Preto agentúry požadujú od potenciálnych náhradných matiek, aby prešli psychologickými testami a zmluvy sú takpovediac "šité na mieru" pre zúčastnené strany, pričom zahŕňajú aj možnosť potratu či iných komplikácií, ktoré by mohli bábätká postihnúť.

Feivelsonovci a Hummelovci sa dohodli, že ostanú v kontakte aj po narodení dvojičiek, takže Brandy a jej manžel Mark môžu prostredníctvom fotiek a pohľadníc vidieť, ako budú dvojičky vyrastať. "Naša spolupráca sa mi skutočne páči," povedala Dina Feivelson. "Rešpektujem, že je to jej telo, a že do toho vkladá kus seba. Zároveň však akceptuje, že bábätká sú naše," dodala.

V niektorých amerických štátoch, vrátane štátu New York, je zakázané "prenajímať" vlastné reprodukčné orgány. Ale zákony v niektorých iných štátoch, ako je napríklad Pennsylvánia, kde žije aj Brandy Hummel, sú voči surogátkam priateľskejšie. Ročne sa podľa odhadov uskutoční asi šesťtisíc takýchto pôrodov, hoci oficiálne čísla sú podstatne nižšie. V poslednom čase zaznamenali najväčší nárast zo strany homosexuálnych dvojíc, či z krajín, kde je niečo podobné protiprávne. Záujem o túto praktiku stúpol aj vďaka celebritám ako je napríklad hviezda seriálu Sex v meste (1998) Sarah Jessica Parker, ktorá sa práve vďaka surogátke len nedávno stala matkou dcér - dvojičiek s manželom Matthewom Broderickom.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cestovné poistenie s predpoveďou počasia cez SMS
<< predchádzajúci článok
Pápež Benedikt XVI. je po páde v nemocnici