Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. októbra 2016

Stupeň digitalizácie ekonomiky v Nemecku stagnuje



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann
Berlín 20. októbra (TASR) - Digitálne hospodárstvo v Nemecku sa rozvíja len veľmi pomaly a podobne ako pred rokom, aj v najnovšom indexe digitálnej ekonomiky skončila krajina na šiestom mieste. Podľa informácií agentúry DPA štúdiu vypracovali TNS Infratest a ZEW Mannheim na žiadosť spolkového ministerstva hospodárstva a porovnávajú v nej 10 krajín.


Z maximálneho počtu 100 bodov získalo Nemecko len 53, čo je len o jeden bod viac než vlani. Ako dôvod uvádza štúdia nedostatočné širokopásmové pripojenia pre väčšinu firiem a nedostatok odbornej pracovnej sily. Na prvom mieste v rebríčku sa nachádzajú USA (76 bodov), Južná Kórea (70 bodov) a Veľká Británia (65 bodov), Nemecko predbehli aj Fínsko (62 bodov) a Japonsko (58 bodov).

Najväčší prepad zaznamenala Čína, ktorá so 47 indexovými bodmi skončila na ôsmom mieste. Pritom ešte vlani bola s 55 bodmi pred Nemeckom na štvrtom mieste.

Stupeň digitalizácie v Nemecku sa sektor od sektora výrazne líši. "Vysoký" stupeň dosiahli len firmy v oblasti informačných a telekomunikačných technológií, "priemerný" stupeň zaznamenali finančný a poisťovací sektor, obchod, energetika, vodohospodárstvo a strojárstvo. "Nízky" stupeň digitalizácie identifikovala štúdia v zdravotníctve a spracovateľskom priemysle.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Matthias Machnig poukázal aj na deficit digitalizácie pri rozdelení firiem podľa veľkosti, predovšetkým medzi strednými podnikmi. "Nemecko si môže zachovať konkurencieschopnosť a úspešnosť len za predpokladu, že najmä stredné podniky sa chopia šance, ktorú digitalizácia ponúka," cituje ho agentúra DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri Prahe postavia novú fabriku na letecké motory
<< predchádzajúci článok
Prebytok platobnej bilancie eurozóny v auguste vzrástol