Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. septembra 2019

Štyri štáty EÚ sa dohodli na systéme prerozdeľovania migrantov



Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner (vpravo) prichádza na neformálne stretnutie ministrov vnútra krajín EÚ vo Valette 23. septembra 2019.



Zdieľať
Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner (vpravo) prichádza na neformálne stretnutie ministrov vnútra krajín EÚ vo Valette 23. septembra 2019. Foto: TASR/AP
Vittoriosa 23. septembra (TASR) - Na prechodnom systéme automatického prerozdeľovania migrantov zachránených v Stredozemnom mori sa v pondelok na minisummite na Malte dohodli Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta. Oznámil to maltský minister vnútra Michael Farrugia. Dohodnuté riešenie, týkajúce sa prerozdeľovania nelegálnych utečencov, má byť ostatným členským štátom EÚ predstavené začiatkom októbra na stretnutí ministrov vnútra jednotlivých krajín, píšu agentúry DPA a AFP.


"Existuje dohoda o spoločnom dokumente, ktorý bude 8. októbra 2019 predstavený na rade ministrov vnútra," povedal Farrugia novinárom po rokovaniach so svojimi rezortnými kolegami z Francúzska, Nemecka a Talianska.

Detaily dohody zatiaľ zverejnené neboli. Nemecký minister vnútra Horst Seehofer však podľa DPA už predtým oznámil, že jeho krajina by mohla v rámci dočasného systému prerozdeľovania migrantov prijať štvrtinu zo zachránených ľudí. Podobný počet utečencov je ochotné prijať i Francúzsko.

Kvóty pre jednotlivé krajiny sa podľa Seehofera ešte len majú stanoviť. Bude to závisieť od toho, koľko ďalších európskych krajín sa na prerozdeľovaní utečencov bude podieľať. Od júla 2018 Nemecko prisľúbilo prijatie 565 zachránených utečencov — do tejto krajiny sa pritom dostalo len 225 z nich.

Podstatou nového systému prerozdeľovania bude, že štáty EÚ, ktoré sa k dohode pridajú, zabezpečia, že migranti, ktorí sa cez Stredozemné more dostanú do Talianska a na Maltu, by mali byť automaticky a rýchlo rozdelení do ďalších krajín. Doteraz sa totiž o tom, ktoré krajiny sú pripravené migrantov prijať, muselo rozhodovať v každom prípade osobitne.

Mnohí migranti zachránení v Stredozemnom mori musia často až niekoľko týždňov čakať na palube záchranárskych lodí, keďže Taliansko a Malta charitatívnym plavidlám zakazujú vplávať do svojich prístavov. Prístavy sú pripravené otvoriť len po tom, ako od ostatných krajín dostanú ubezpečenie, že si zachránených migrantov prevezmú.

Na schôdzke v maltskom meste Vittoriosa sa zúčastnila aj fínska ministerka vnútra Maria Ohisalová, a to ako predstaviteľka krajiny momentálne predsedajúcej v Rade EÚ a eurokomisár pre vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos. Ten vyzval všetky členské krajiny EÚ, aby navrhnutý systém prerozdeľovania podporili a "podieľali sa na úsilí o solidárnosť".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po kohútovi Mauriceovi sa súd bude zaoberať kauzou koňa Sésama
<< predchádzajúci článok
Barnier stále nevidí východisko z patovej situácie okolo brexitu